انتشار مستقل مدخل مقام معظم رهبری در دائرةالمعارف بزرگ اسلامی

1401/6/12 ۱۳:۴۲

انتشار مستقل مدخل مقام معظم رهبری در دائرةالمعارف بزرگ اسلامی

کتاب «چشمۀ حکمت: سیری در زندگی و اندیشه‌های مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله سیّدعلی‌خامنه‌ای» به‌قلم علی‌اکبر ولایتی از سوی انتشارات مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهش‌های ایرانی و اسلامی) منتشر شد.

دبا: کتاب «چشمۀ حکمت: سیری در زندگی و اندیشه‌های مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله سیّدعلی‌خامنه‌ای» به‌قلم علی‌اکبر ولایتی از سوی انتشارات مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهش‌های ایرانی و اسلامی) منتشر شد.

علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل و عضو شورای عالی علمی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی در مقدمۀ خود بر آغاز این اثر نوشته است: «چندسالی پیش، جناب آقای دکتر بجنوردی، رئیس محترم مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی به نگارنده  پیشنهاد کردند زندگی‌نامۀ مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را بر خلاف سنت معمول، که فقط شامل وقایع و حوادث و شرح حال بزرگان و مشاهیر پس از دوران حیات شریف ایشان است، بنویسم. پس از کسب اذن از مقام معظم رهبری در این خصوص، نگارنده سطوری در این باب نگاشت که بی‌تردید در حد بضاعت حقیر بود و نه درخور مقام شامخ و اعلای علمی، فقهی، سیاسی و فرهنگی آن بزرگوار. مقالۀ حاصل در مجلد شمارۀ بیست‌ویکم آن دایرة‌المعارف شریف منتشر شد و مورد اقبال عموم قرار گرفت؛ چندان‌که آن مجلد خاص تجدید چاپ شد و همان مطالب نگاشتۀ حقیر را در جزوات مجزا هم منتشر کردند.

اخیراً جناب ‌آقای بجنوردی دوباره از بنده خواستند مقدمه‌ای بر این زندگی‌نامه بنگارم تا ان‌شاءالله مقدمه و متن به صورت کتاب مستقلی چاپ شود. نگارنده با مشورت جناب آقای دکتر نوروزی، از همکاران صدیق و بامعرفت این‌جانب، که خدمات ذی‌قیمتی در عرصۀ فرهنگ و تمدن اسلام کرده‌اند، این کار را شروع کردم. با مشورتی که صورت گرفت، به این نتیجه رسیدیم که آنچه در این مقدمه باید مدّنظر باشد تبیین اصل مترقی و منحصر‌به‌فرد ولایت فقیه در شیعه از زمان غیبت تا کنون است.» این کتاب پس از دیباچه و منابع آن، مشتمل بر سه فصل است؛ فصل نخست با عنوان زندگی‌نامه شامل خاندان، شخصیت علمی و فرهنگی و حیات سیاسی و اجتماعی، فصل دوم با نام دهۀ اول انقلاب اسلامی شامل شورای انقلاب، حزب جمهوری اسلامی، امامت جمعۀ تهران، در مجلس شورای اسلامی، دفاع مقدس، فعالیت‌های ارشادی و تبیینی، مقابله با لیبرال‌ها و بنی‌صدر و دوران ریاست‌جمهوری و فصل سوم ذیل اسم دوران رهبری شامل انتخاب به مقام رهبری جمهوری اسلامی، سیاست داخلی، سیاست خارجی، اقتصاد، فرهنگ، علم و فناوری، امور نظامی، دفاعی و انتظامی و امور حقوقی و قضایی است.

کتاب «چشمۀ حکمت» که نام آن وام‌یافتۀ بیتی از حافظ؛ «حافظ از چشمهٔ حکمت به کف آور جامی/ بو که از لوحِ دلت نقشِ جهالت برود» است، در ٢٠٨ صفحه، با شمارگان دوهزار نسخه و به بهای ٣٧۵هزار تومان توسط انتشارات مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی به طبع رسیده است.

سایر تصاویر

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

برچسب ها

اخبار مرتبط

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: