نشست «نگاهی به قرابادین شاپور بن سهل (با مروری بر نسخه‌های کهن گنجینه ملک)» برگزار می‌شود

1400/11/13 ۱۱:۲۲

نشست «نگاهی به قرابادین شاپور بن سهل (با مروری بر نسخه‌های کهن گنجینه ملک)» برگزار می‌شود

موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک و دانشگاه علوم پزشکی ایران، نشست علمی- تخصصی «نگاهی به قرابادین شاپور بن سهل (با مروری بر نسخه‌های کهن گنجینه ملک)» را برگزار می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، وقف‌شده بر آستان قدس رضوی، «نگاهی به قرابادین شاپور بن سهل (با مروری بر نسخه‌های کهن گنجینه ملک)»، نخستین نشست از سلسله نشست‌های تاریخ پزشکی در ایران و جهان اسلام است که به کوشش موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک و هسته پژوهشی تاریخ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می‌شود. دکتر محمد صدر، پزشک و دانش‌آموخته تاریخ پزشکی از دانشگاه پاریس فرانسه در این نشست در روز پنج‌شنبه 14 بهمن 1400 از ساعت 14 درباره «قرابادین شاپور بن سهل» به پشتوانه نسخه‌های کهن قرابادین در گنجینه نسخه‌های خطی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک سخن می‌راند. دو نسخه قرابادین شاپور بن سهل در گنجینه ملک در این نشست مورد توجه‌اند که از کهن‌ترین نسخه‌های قرابادین شاپور به شمار می‌آیند.

قرابادین یا داروسازی در پزشکی سنتی، واژه‌ای عربی به شمار می‌آید که از واژه یونانی «graphidion» برگرفته شده است. قرابادین از مساله‌های بنیادین در پزشکی سنتی و قدیم به شمار می‌رود که به ساخت داروهای تک (ساده) یا داروهای مرکب (پیچیده) اشاره دارد. قرابادین شاپور بن سهل از پرآوازه‌ترین نسخه‌های قرابادین است. طبیبان و حکیمان در گذر تاریخ، نسخه‌هایی گوناگون و پرشمار از کتاب قرابادین نگاشته‌اند. قرابادین اعظم و اکمل نوشته حکیم محمداعظم خان، قرابادین جالینوس، قرابادین سقراط، قرابادین شاپور بن سهل، قرابادین شفایی نوشته مظفر بن محمد الحسینی شفایی و قرابادین معصومی نوشته معصوم بن کریم‌الدین طبیب شوشتری شیرازی، از نسخه‌های پرآوازه در تاریخ جهان قدیم به شمار می‌آیند.

نشست علمی- تخصصی «نگاهی به قرابادین شاپور بن سهل (با مروری بر نسخه‌های کهن گنجینه ملک)»، راهی به شناخت این کتاب ارزشمند در تاریخ طب قدیم می‌گشاید و برای دوستداران دانش‌های اسلامی- ایرانی به ویژه پزشکی سنتی و دانشجویان علوم پزشکی سودمند خواهد بود. این نشست در روز پنج‌شنبه 14 بهمن 1400 از ساعت 14 در ساختمان موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به نشانی «تهران، خیابان امام خمینی (ره)، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد (میدان مشق)» با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار می‌شود.

موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، دوستداران تاریخ و تمدن را به حضور در این نشست فرامی‌خواند.

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: