اسوه اهل ادب و فرهنگ ایران/ رضا داوری اردكانی

1399/11/15 ۱۱:۳۵

اسوه اهل ادب و فرهنگ ایران/ رضا داوری اردكانی

سالروز ولادت استاد سمیعی را به خودمان و به اهل فرهنگ به‌طور كلی به خصوص دوستداران فرهنگ ایران و زبان فارسی تبریك می‌گویم و امیدوارم ایشان همچنان راه و كار بزرگ خود را ادامه دهند.

 

تولد صد سالگی استاد احمد سمیعی گیلانی

سالروز ولادت استاد سمیعی را به خودمان و به اهل فرهنگ به‌طور كلی به خصوص دوستداران فرهنگ ایران و زبان فارسی تبریك می‌گویم و امیدوارم ایشان همچنان راه و كار بزرگ خود را ادامه دهند.

آدمی عجیب‌ترین عجایب است. پرسش انسان چیست را فقط فیلسوفان به میان نیاورده‌اند. انسان در دین و فرهنگ و تاریخ و شعر و فلسفه یك معماست.  او می‌تواند سراسر مراتب وجود را از اعلی علیین تا اسفل سافلین بپیماید. آنچه به او آرامش و ثبات می‌بخشد، فرهنگ است. سوفوكل در پایان ادیپ در كولونوس آورده است:

«هرگز از مادر نزادن از هر چه به پندار و گفتار در‌آید بهتر است اما اگر آدمی را دیده بر جهان افتاد بهتر است هر چه زودتر به دیاری كه از آن آمده است بازگردد.» آنگاه شاعر یونانی از زبان ته‌سه‌ئوس بنیانگذار آتن نقل می‌كند:«آنچه آدمیان را از پیر و برنا به تحمل بار زندگی توانا می‌كند همانا زیستن در پلیس (مدینه) است یعنی فضایی برای كردار و گفتار كه جلال زندگی است.» (هانا آرنت، انقلاب، ترجمه عزت‌الله فولادوند، ص 398)

ظاهرا سوفوكل می‌خواهد بگوید كه شاعران و متفكران و صاحب‌نظران و محققان و سیاستمداران بزرگ علاوه بر تاثیر آشكاری كه در زمان و در تربیت مردمان دارند با گفتار و كردار خود از دشواری تحمل بار زندگی نیز می‌كاهند و ما چه بدانیم و چه ندانیم در زندگی خویش مدیون آنانیم. اما صاحبان این گفتارها وكردارها كیانند؟ كسانی كه از دور فراخوانده شده‌اند كه فضای تیره زندگی آدمی را روشن كنند. مردمان همه برای گذران زندگی‌شان باید كار كنند اما كار بزرگان فرهنگ برای گذران زندگی نیست بلكه پاسخ به كششی برای یافتن و دانستن و گفتن و نوشتن است كه به درستی نمی‌دانیم از كجاست اما نتیجه‌اش روشن شدن فضا و حفظ سلامت زندگی است. مردمان چنانكه به هوا برای تنفس نیاز دارند، نیازمند فرهنگند. به این جهت قدردانی از اهل فرهنگ حرمت به انسان و زندگی انسانی است. حضرت استاد سمیعی همه زندگی‌اش را بی‌مزد و منت و بی‌سودای سود و زیان در خدمت ادب و فرهنگ صرف كرده و ادای احترام به او وظیفه همه كسانی است كه تعلقی به فرهنگ دارند. می‌گویند علم ارتباط مستقیم با اخلاق ندارد. درست است علم و اخلاق با هم ارتباط منطقی ندارند اما كسی كه دل در گرو دانایی و فرهنگ دارد، زندگی‌اش یكسره نیكویی است و از آن نیكویی بارمی‌آید. استاد سمیعی خوب زندگی كرده یا زندگی خوبی برای خود برگزیده است. طول عمرش هم كم و بیش به تعلق خاطر به  دانایی بازمی‌گردد.  مرد بافرهنگی كه فارغ از سودا و غم مال و جاه است و در فضای شعر و ادب و دانایی به سر می‌برد كمتر دچار آسیب‌های دهر می‌شود و سالم‌تر از دیگران زندگی می‌كند و عمرش طولانی می‌شود. امیدوارم همچنان زندگی پرثمر استاد سمیعی دوام داشته باشد و ما بتوانیم از او بیشتر بیاموزیم. استاد سمیعی اسوه اهل ادب و فرهنگ ایران است. عمر پر بركتش پر دوام باد.

منبع: روزنامه اطلاعات

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: