سدی روی رودخانه کرج

1399/5/19 ۰۴:۳۰

سدی روی رودخانه کرج

مطالعات و تحقیقات پیاپی و ممتدی که بیش از مدت سه ماه از طرف مهندسین و کارشناسان ادامه داشت روز سوم مهرجاری، طی یک کمیسیون که در دفتر آقای مهندس میکده مدیرکل لوله‌کشی تشکیل گردید به شکل یک پیشنهاد خلاصه شد. این پیشنهاد ایجاد سدی را پیش‌بینی می‌کرد که برای لوله‌کشی شهر تهران در وهله اول و برای تأمین احتیاجات آب تهران درمرحله دوم کمال ضرورت را دارد.

 

مطالعات و تحقیقات پیاپی و ممتدی که بیش از مدت سه ماه از طرف مهندسین و کارشناسان ادامه داشت روز سوم مهرجاری، طی یک کمیسیون که در دفتر آقای مهندس میکده مدیرکل لوله‌کشی تشکیل  گردید به شکل یک پیشنهاد خلاصه شد. این پیشنهاد ایجاد سدی را پیش‌بینی می‌کرد که برای لوله‌کشی شهر تهران در وهله اول و برای تأمین احتیاجات آب تهران درمرحله دوم کمال ضرورت را دارد.

تهران در ثانیه به بیش از دو هزار و ششصد لیتر آب احتیاج دارد و آبی که فعلاً از کرج به شهر می‌رسد فقط نصف این مقدار یعنی یکهزار و سیصد لیتر را تأمین می‌کند، با این وضع لوله‌کشی شهر بسیار عمل بی‌موردی است و بدون تأمین آب کافی و اقدام به لوله‌کشی بازی با حیات صدها هزار مردم خواهد بود. به این جهت از اولین روزهایی که تصمیم به لوله‌کشی گرفته شد و این قضیه حیاتی از مرحله حرف به مرحله اجرا درآمد، مسأله کم آبی تهران، توجه مهندسین مربوطه و شرکت الکساندر گیپ را جلب نمود. شرکت اوایل پیشنهاد کرده بود که در حوالی کن و نقاط اطراف آن چند چاه عمیق حفر گردد و از آن آب، کمبود آب تهران را تأمین نمایند، این قضیه با مطالعاتی که در آن نواحی به عمل آمد و نبودن آب در آنجا مسلم گردید، منتفی شد. سپس نظر مهندسین به تنها محلی که ممکن بود در شرایط فعلی آب تهران را تأمین کند، یعنی برای بار دوم، به کرج معطوف گردید... این نکته که سالانه مقدار معتنابهی از آب کرج آن اندازه که بتواند علاوه بر تأمین کمبود آب تهران، کمک مؤثری هم به کشاورزی اطراف شهر بکند، هدر می‌رود، توجه کارشناسان را جلب کرد و پس از مدت‌ها مطالعه به‌عنوان آخرین علاج، این طور به نظر رسید که باید در آنجا سدی برپا شود و آب‌هایی که هر سال هرز می‌رود، جمع‌آوری گردد و به کمک آب تهران و دهات اطراف برسد.این پیشنهاد  حاوی طرح ایجاد سدی در کیلومتر 23 کرج است که طول آن 110 متر می‌باشد و دارای یک مخزن به گنجایش هفتاد میلیون متر مکعب (هفتاد میلیارد لیتر) خواهد بود و خواهد توانست یکصد و پنجاه میلیون متر مکعب آبی را که به تحقیق و مسلماً هر سال هدر می‌رود جمع‌آوری نماید.

این مخزن خواهد توانست هر ثانیه شش هزار لیتر آب به شهر تهران و دهات اطراف کمک کند که به وضع فعلی و احتیاجات کنونی بیش از دو هزار لیتر آن برای شهر مورد احتیاج نیست و بقیه آن به کشتزارهای کرج و قرا آن سرازیر خواهد شد و کرج و نقاط اطراف آن را، سراسر آباد خواهد کرد و از بی‌آبی که مبتلا به تمام آن نواحی است و هر ساله تابستان بر سر این مسأله خون‌ها ریخته می‌شود، نجات پیدا خواهند کرد.

علاوه بر آبیاری، از نیروی سقوط این سد ایجاد کارخانه برقی به قوه بیست هزار کیلو وات میسر خواهد بود که مسلماً در وضع کنونی کمک مؤثری به شهر تهران می‌باشد.

مخارج این سد مستقلاً به طوری که مهندسین و کارشناسان تخمین زده‌اند حداکثر بیست میلیون تومان خواهد بود و چنانچه تصمیم به ایجاد کارخانه برق گرفته شود هزینه آن نیز به 25 میلیون تومان بالغ می‌شود و روی هم رفته می‌توان تخمین زد که با هزینه‌های متفرقه از قبیل تغییر جاده و نظیر آن مخارج ایجاد این سد و کارخانه برق بر پنجاه میلیون تومان بالغ شود. اداره لوله‌کشی خود تقبل کرده است که به مبلغ 10میلیون تومان از مخارج ایجاد این سد را بپردازد و چون در صورت ساختمان آن، ادارات مستقل آبیاری و برق هم از این جریان استفاده خواهند کرد نظر این اداره این است که آن دو بنگاه هم از اعتبارات خود به این امر کمک نمایند تا پس از ایجاد سد، هر یک از سه اداره به نسبت اعتباری که برای ساختمان آن داده‌اند بهره‌برداری نمایند.

روزنامه کیهان- پنجشنبه 15 مهر 1327

منبع: روزنامه ایران

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

برچسب ها

اخبار مرتبط

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: