حسن رضایی باغ بیدی: فرهنگ سغدی شاهکار خانم دکتر قریب بود
|۱۲:۱۱,۱۳۹۹/۶/۱۹| بازدید : 133 بار

 

 

 گزارش مراسم چهلم خانم دکترقریب، عضو فقید شورای عالی علمی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی / 5

دبا: مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی به‌مناسبت چهلمین روز درگذشت دکتر«بدرالزمان قریب» مجلس یادبودی را به شکل مجازی در روز یکشنبه 16 شهریور 1399 برگزارکرد. آنچه در زیر می خوانید متن سخنانی دکتر حسن رضایی باغ بیدی، عضو شورای عالی علمی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، است که در پیامی تصویری به همین مناسبت ارسال کردند:

 

به نام خدا و با عرض سلام خدمت بینندگان محترم. قبل از هر چیز تسلیت عرض می کنم درگذشت استاد محترم خانم بدرالزمان قریب را به ریاست محترم مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی جناب آقای بجنوردی و اعضای محترم شورای عالی علمی آن مرکز و همه دوست داران فرهنگ ایران زمین.

 

اما آشنایی من با مرحوم خانم دکتر بدرالزمان قریب به سال 1367 برمی گردد. در آن زمان من هنوز دانشجوی رسمی فرهنگ و زبانهای باستانی نشده بودم اما یک روز در دانشگاه تهران خدمت ایشان رسیدم و از ایشان خواهش کردم که به من اجازه دهند در کلاس درس فارسی باستان ایشان به صورت آزاد شرکت کنم. ایشان هم با مهربانی پذیرفتند و من یک ترم هر هفته در کلاس فارسی باستان ایشان به صورت آزاد شرکت می کردم و بهره می بردم و ترم بعد به صورت رسمی دانشجوی رشتۀ فرهنگ و زبانهای باستان دانشگاه تهران شدم وایشان هم یکی از استادان بنده بودند. از سال 1368 تا سال 1374 که دردر این رشته از دانشگاه تهران دکترا گرفتم همیشه در خدمت ایشان بودم و با ایشان کلاس های زیادی داشتم و از محضر ایشان بهره می بردم. هم در مقطع کارشناسی ارشد و هم در مقطع دکتری همه درس های فارسی باستان و مخصوصا سغدی را من با ایشان گذراندم، سغدی مانوی، سغدی بودایی و سغدی مسیحی. و واقعا از کلاس های درس ایشان نهایت بهره را بردم. در واقع باید عرض کنم که در ایران همۀ سغدی دانها شاگرد خانم دکتر قریب هستند. و آثار ارزشمندی ایشان از خودشان به جا گذاشتند نیازی به ذکر آنها نیست اما شاهکار ایشان فرهنگ سغدی است که ایشان برای اولین بار در دنیا منتشر کردند. فرهنگ زبان سغدی به فارسی و انگلیسی که از طرف انتشارات فرهنگان منتشر شد.

 

بعد از اینکه دکترا گرفتم و وارد فرهنگستان زبان و ادب فارسی شدم و در آنجا مشغول به کار شدم در آنجا دو گروه بود یکی گروه زبانهای ایرانی که مدیریت گروه به عهده مرحوم دکتر بهمن سرکاراتی بود، یکی هم گروه گویش شناسی که مدیریت آن گروه بر عهدۀ مرحوم دکتر احمد تفضلی بود. من در خدمت آقای دکتر تفضلی بودم  اما بعد از مدتی خانم دکتر قریب در فکر می کنم سال 1383 مدیر یت گروه زبانهای ایرانی را پذیرفتند و من مدتی هم در خدمت ایشان بودم. تا اینکه در سال 1389 گروه زبان های ایرانی و گویش شناسی فرهنگستان در هم ادغام شد و یک گروه واحد به نام گروه زبانها و گویش های ایرانی تاسیس شد که مدیریت گروه به عهدۀ من سپرده شد.

 

خانم دکتر قریب بسیار آرام و فروتن بودند خیلی مهربان بودند. همیشه خندان و گشاده رو بودند. به دانشجوها خیلی لطف داشتند . اصلا در هیچ زمینه ای غرور نداشتند. نظرهای همۀ دانشجویان را گوش می کردند و انها را تشویق می کردند و اگر نظری را درست تشخیص می دادند حتما می پذیرفتند و این از خصوصیات بسیار بارز و برجستۀ ایشان بود. خاطرم هست که یکبار به ایشان پیشنهاد کردم عرض کردم خانم دکتر این کتاب فرهنگ سغدی شما خیلی کار با ارزشی هست اما به خاطر اینکه کتاب مرجع است و  حجم بزرگی هم دارد دانشجوها نمی توانند آن را با خودشا مرتب بیاورند و ببرند و  در کلاس و جای دیگر از آن استفاده کنند. به عنوان کتاب مرجع خوب است که در کتابخانه باشد و در محل باشد و از آن استفاده شود. از ایشان خواهش کردم که یک ورژن کوتاهتری هم از این فرهنگ منتشر کنند و ایشان هم پذیرفتند و قرار بود که این کار هم انجام شود اما متاسفانه  این کار به سرانجام نرسید من حالا می خواهم از مدیریت انتشارات فرهنگان خواهش کنم که اگر برایشان مقدور است از فرهنگ سغدی خانم دکتر قریب یک نسخه کوتاهتری منتشر کنند به این صورت که آن توضیحات ریشه شناسی و ارجاعات را می توانند حذف کنند و فقطمدخلها، مدخل سغدی و معادل فارسی و انگلیسی آن را به صورت یک فرهنگ خیلی معمولی دربیاورند و در واقع هر دو نسخه در کنار هم منتشر شود آن نسخه کامل برای کتابخانه های دانشگاهی و کتابخانه های شخصی که هر کس خواست در منزل خودش داشته باشد و یک نسخۀ کوتاه که به راحتی قابل حمل باشد که دانشجویان بتوانند با خودشان ببرند و بیاورند و هر وقت که نیاز به مراجعه دارند سریع به آن کتاب مراجعه کنند. اگر هم کمکی از دست من برآید برای چاپ این نسخۀ کوتاهتر فرهنگ سغدی که با کمال میل در خدمت هستم.

 

بار دیگر تسلیت عرض می کنم درگذشت این استاد ارجمند و دانشمند را و دعا می کنم که جوانهای ایرانی راه ایشان را  ادامه دهند. روحشان شاد و یادشان پاینده باد.   

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما