کتاب «پنجاه سال با دکتر مهدی بیانی» درانتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
|۱۴:۱۰,۱۳۹۹/۵/۱۵| بازدید : 81 بار

 

 

کتاب «پنجاه سال با دکتر مهدی بیانی» شرحی بر احوال مهدی بیانی نخستین رئیس کتابخانه ملی ایران از سال 1346 تا 1396 است که توسط حمیدرضا قلیچ خانی نوشته شده و جز کتاب های ویژه در انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران موجود است.

 

به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، دکتر مهدی بیانی از خاندان مستوفیان فراهان در سال 1287 در همدان متولد شد. وی از نخستین فارغ‌التحصیلان مقطع دکترای ادبیات فارسی دانشگاه تهران و از نخستین نسل فهرست‌نویسان و نسخه‌شناسان عصر معاصر است.

 

اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در شرحی که بر این کتاب نوشته است به حضور دکتر مهدی بیانی در حیات هشتاد ساله کتابخانه ملی اشاره کرده است و معتقد است نام دکتر مهدی بیانی در کتابخانه ملی ایران پر رنگ و قابل توجه است. چراکه وی نخستین رئیس کتابخانه ملی بود.

 

در کتاب «پنجاه سال با دکتر مهدی بیانی» علاوه بر شرحی بر احوال و آثار این هنرمند و هنرشناس فرهیخته به نقد و بررسی کتاب «احوال و آثار خوشنویسان» پرداخته و به همین دلیل این کتاب علاوه بر زندگینامه دکتر بیانی، مرجعی برای پژوهشگران و به ویژه محققان عرصه خط و خوشنویسی به شمار می‌رود.

 

همچنین کتاب «پنجاه سال با دکتر مهدی بیانی» که در آستانه پنجاهمین سال درگذشت مهدی بیانی منتشر شده است شامل تصاویری از اسناد، احکام و مکاتبات و تصاویر رقعه‌ها و نسخه‌های کمتر دیده شده‌است که در دوره دکتر بیانی امکان نشر رنگی و با کیفیت آن‌ها فراهم نبوده‌است.

 

این کتاب از جمله کتاب‌های ویژه انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است و علا‌قمندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به صورت غیر حضوری به فروشگاه آنلاین انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به آدرس: http://bookshop.nlai.ir  مراجعه کنند.

 

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما