کامل‌ترین بانک کتاب سنگی در کتابخانه ملی
|۱۰:۳,۱۳۹۹/۴/۱| بازدید : 74 بار

 

علی اوجبی، مدیر کل کتاب‌های خطی و نادر کتابخانه ملی گفت: نسخه‌های ارزشمند از کتاب‌های سنگی در کتابخانه ملی موجودند و معتقدم کامل‌ترین بانک کتاب سنگی در این سازمان نگهداری می‌شود.

 

علی اوجبی با بیان این مطلب درباره تاریخچه چاپ سنگی توضیح داد: در گذشته برای تکثیر کتاب، کسانی به عنوان کاتب از روی کتاب‌ها رونویسی می‌کردند و بعد یک خطاط، روی سنگ را خطاطی و حکاکی می‌کرد و به صورت برجسته می‌تراشید و جوهری می‌کرد و در نهایت روی کاغذ چاپ می‌شد.

 

وی افزود: آغاز صنعت چاپ در ایران از دوران قاجار است و کتاب‌های سنگی قبل از این دوران را می‌توان به عنوان نخستین نمونه‌های چاپی دانست. همچنین نسخه‌های ارزشمند از کتاب‌های سنگی در کتابخانه ملی موجودند و کامل‌ترین بانک کتاب سنگی در این سازمان وجود دارد.

 

مدیر کل کتاب‌های خطی و نادر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به نسخه‌های خطی موجود در گنجینه کتابخانه ملی گفت: تنوع در نسخ خطی یکی از ویژگی‌های کتابخانه ملی است که توسط اداره کل کتاب‌های خطی و نادر سازمان حفظ و نگهداری می‌شود. در واقع برخی از کتابخانه‌ها از جمله کتابخانه مرعشی نجفی یا آستان قدس رضوی به شکل تخصصی روی کتب دینی متمرکز هستند اما کتابخانه ملی ایران، کتابخانه مجلس و کتابخانه دانشگاه تهران، تنوع بسیاری در زمینه نسخ خطی دارند.

 

وی اضافه کرد: در چهار سال گذشته برای دستیابی به نسخ خطی نادر، فعالیت‌های بسیاری صورت گرفت و علاوه بر تهران، کارشناسان خود را نیز به شهرستان‌ها اعزام کردیم که در طول این مدت نسخه‌های بی نظیری خریدند؛ از جمله یک کتاب در حوزه داروشناسی از یک خانواده در تبریز خریداری شد.

 

اوجبی درباره این کتاب داروشناسی توضیح داد: این کتاب پنج جلد و متعلق به یک پزشک و داروشناس اندلسی به نام ابن سمجون است. یکی از کارشناسان معروف در ترکیه اعلام کرده بود که چهار جلد از این کتاب در نقاط مختلف دنیا شناسایی شده ولی موفق نشده جلد اول این کتاب را پیدا کند. خوشبختانه در اداره کل کتاب‌های خطی و نادر کتابخانه ملی ایران توانستیم جلد اول این کتاب را که برای قرن ۶ قمری است با نام «ادویه مفرده» پیدا و خریداری کنیم.

 

مدیر کل کتاب‌های خطی و نادر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در پایان صحبت‌های خود درباره محتوای این کتاب اظهار کرد: کتاب «ادویه مفرده» دربرگیرنده دانش پزشکی قرون دور است و مانند یک دایره‌المعارف بوده و تا مدت‌ها به عنوان یک منبع مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

منبع: روزنامه اطلاعات

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما