درباره دائرةالمعارف بزرگ اسلامی / عبدالحسین زرین کوب
|۱۱:۲۶,۱۳۹۹/۳/۱۷| بازدید : 582 بار

 

سخنرانی دکتر عبدالحسین زرین کوب در جشن انتشار جلد هفتم دائرةالمعارف بزرگ اسلامی

ان لربکم فی ایام دهرکم نفحات. سروران، عزیزان می پندارم این همان ایام است. ایام فرخنده یی که امیدهای زیبا و آرزوهای والا در بر دارد: امید رهایی از جهل و ظلم و خشونت که تمام دنیا را تهدید می کند و آرزوی گشایش از فروبستگی های بی سامان که قرنهاست انسان چشم براه ظهور عامل آنست. چه بودی که این امید و آرزو در همین بازماندۀ عمر ما تحقق می پذیرفت!

 

اما یک جلوۀ دیگر از وزش این نفحتهای ربانی تقارن این فرخنده ایام با انتشار یک مجلد دیگر از دائرةالمعارف بزرگ اسلامی است مجلد هفت. این رویداد خجسته هر چند در ظاهر با منشاء آن آرزوهای والا همسنگ به نظر نمی رسد سنگ ستون بنایی جاودانه گونه است که به هر صورت باشد به افتخار اسلام برپا شده است و به هر اندازه باشد به آرمان ها و امیدهایی که انسان و اسلام طی قرن ها چشم در راه تحقق آنهاست کمک می کند.

 

هر مجلد تازه یی که از این دائرةالمعارف بزرگ نشر می شود امید تازه یی را برای تجدید عهد دنیا با معارف و فرهنگ پرمایۀ اسلام در خاطره ها برمی انگیزد. هر مقاله یی که از این مجموعه مجال تحریر پیدا می کند شاهد زندهیی است که تفوق فرهنگ اسلامی را در دوران اعتلاء آن بر فرهنگ و تمدن آن عصرها ثابت و مسلم می کند و از آنچه تا کنون طی این هفت مجلد کلان منتشر شده است به آسانی می توان دریافت که احیاء معالم و مآثر این فرهنگ پربار برای دنیای حاضر همه گونه مژدۀ دلنواز در بر دارد – مژدۀ رهایی، مژدۀ گشایش.

ماهنامۀ فرهنگی هنری کلک، آبان – بهمن 1375، شماره  83-80

 

دریافت مقاله

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما