کرسی ایران‌شناسی در آلمان راه‌اندازی می‌شود
|۱۲:۴۵,۱۳۹۸/۱۰/۲۹| بازدید : 96 بار

 

رئیس مرکز اسلام‌شناسی دانشگاه مونستر آلمان از راه‌اندازی کرسی ایرانشناسی با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت ایران در این دانشگاه خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، برای آشنایی بیشتر با فعالیت‌های مرکز اسلام‌شناسی دانشگاه مونستر و  بررسی همکاری‌های علمی ـ پژوهشی این مرکز با رایزنی فرهنگی ایران و دانشگاه‌های ایران، حمید محمدی، رایزن فرهنگی ایران در برلین با مُهَنَد خورشید، رئیس مرکز اسلام‌شناسی دانشگاه دولتی مونستر University of Münster شهر مونستر ایالت راین شمالی وستفالن دیدار کرد.

 

محمدی بر ضرورت وجود دانشگاه‌های تخصصی در حوزه مطالعات ادیان، اسلام‌شناسی و قرآن‌پژوهی در ایران و وجود زمینه‌های گسترده برای همکاری با دانشگاه‌های ایران در موضوعات فوق به صورت تخصصی تأکید کرد.

 

رایزن فرهنگی ایران در برلین همچنین، با اشاره به سوابق همکاری رایزنی فرهنگی ایران با مرکز اسلام‌شناسی و آمادگی برای برقراری ارتباط بین دانشگاه مونستر و هریک از دانشگاه‌های مشابه در ایران افزود: این همکاری‌ها به غنای برنامه‌های علمی و پژوهشی مرکز اسلام‌شناسی مونستر کمک می‌کند.

 

محمدی پیشنهاد بررسی راهکارهای امکان‌پذیر برای احیای توافقنامه قبلی برای ایجاد کرسی شیعه‌شناسی در دانشگاه مونستر و برگزاری گفت‌وگوی فرهنگی ایران و آلمان در قالب برنامه مشترک با یکی از دانشگاه‌های معتبر ایران از جمله دانشگاه تهران یا ادیان و مذاهب قم و دانشگاه رضوی مشهد را داد.

 

بزرگ‌ترین مرکز اسلام‌شناسی در آلمان با ۹۰۰ دانشجو

مُهَنَد خورشید هم به تشریح فعالیت‌های مرکز اسلام‌شناسی دانشگاه مونستر پرداخت و گفت: این مرکز بزرگترین مرکز اسلام‌شناسی در آلمان است. این مرکز ۹۰۰ دانشجو دارد که ۳۰ نفر از آنان در مقطع دکترا و فوق دکترا تحصیل می‌کنند. فارغ‌التحصیلان این مرکز به عنوان معلم دینی در مدارس جذب خواهند شد و تعداد کمی از آنان به عنوان امام مساجد فعالیت خواهند داشت.

 

وی از راه‌اندازی کرسی ایرانشناسی در دانشگاه مونستر آلمان خبر داد و گفت: در سال ۲۰۲۱ میلادی کرسی ایرانشناسی طبق برنامه قبلی دانشگاه و رایزنی فرهنگی ایران راه‌اندازی می‌شود.

 

مُهَنَد خورشید به جذب استاد برای کرسی شیعه‌شناسی و تبدیل مرکز اسلام‌شناسی به دانشکده اسلام‌شناسی در سال ۲۰۲۱ میلادی اشاره کرد.

 

در ادامه این دیدار، بر لزوم گفت‌وگوهای فرهنگی، اجرای برنامه‌های علمی عمیق و متفاوت دانشگاه‌های ایران در حوزه اسلام و قرآن، توجه به عرفان و فلسفه در مطالعات دینی و پروژه‌های علمی در حوزه مطالعات قرآنی تأکید شد.

منبع: ایرنا

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما