برگزاری کارگاه تخصصی «نگاهی نو به حماسه پژوهی-۲» در مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی
|۱۲:۴,۱۳۹۸/۶/۲۳| بازدید : 243 بار

 

 

دبا: کانون فردوسی ِ مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی که بخشی مهم برای مطالعات ادب حماسی ایران در سپهر زمانی و مکانی ایران فرهنگی است، طی سالهای گذشته با چاپ متون برجستۀ ادب حماسی ایران در دو شاخۀ شرقی و غربی و برگزاری ۱۴ کارگاه تخصصی با همکاری مراکز فرهنگی و دانشگاهی در سراسر کشورگامهای مهم و استواری در این زمینه برداشته است.

 

 پیرو برگزاری کارگاه تخصصی «نگاهی نو به حماسه پژوهی-۱» (برپایۀ طرح دانشنامۀ ادب حماسی ایران) در راستای اهداف و برنامه‌های کانون فردوسی و با هدف آشنایی با بنیادها و ساختارهای نظری و پژوهشی ادب حماسی برای تدوین و تألیف دانشنامۀ ادب حماسی و شناسایی پژوهشگران و مؤلفان جوان در تهران و مشهد، اینک کارگاه تخصصی "نگاهی نو به حماسه‌پژوهی -۲" برگزار می‌شود.

 

 این دانشنامه که مدیریت علمی و سرویراستاری آن برعهدۀ استاد جلال خالقی مطلق است، پژوهشی جامع دربارۀ ادب حماسی در گسترۀ ایران فرهنگی برای معرفی تمام حماسه ها در حوزۀ زبانها و گویشهای ایرانی است.

 

    از آنجا که در مطالعات حماسی همواره بر زبان فارسی با محوریت شاهنامه تأکید شده است، این کانون تلاش می کند در برنامه های علمی و تخصصی خود توجه ویژه ای به پژوهشهای حماسی در زبانهایی غیر از فارسی داشته باشد. کارگاه "نگاهی نو به حماسه پژوهی -۲" گام‌ دیگری برای بررسی پیوند و گسست حماسه-سرایی در ایران فرهنگی است که در سرفصلهای زیر توسط آرش اکبری مفاخر ارائه می گردد:

جلسه ۱: مرور کارگاه شماره ۱ و بررسی موردی یادگار زریران و روایتهای شرقی و غربی آن

جلسه ۲ : از گیلگمش تا حماسه‌های گورانی

جلسه ۳: از اوستا تا حماسه‌های فارسی

 

برای شرکت‌کنندگان در این کارگاه، ازسوی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، گواهی معتبر صادر می‌شود

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما