شعر تعلیمی کودکان با عباس یمینی‌شریف متولد شد
|۷:۱۳,۱۳۹۸/۴/۱۸| بازدید : 96 بار

 

بزرگداشت صدسالگی خالق «من یارمهربانم» در روز ملی ادبیات کودک

مریم شهبازی: شعر «یار مهربان» در ناخودآگاه ذهن اغلب ما با جایگاه «کتاب و کتابخوانی» گره خورده است؛ شعری که شاید ندانیم خالق‌اش عباس یمینی‌شریف است.

همان شاعری که اگر زنده بود امروز قدم در یکصدمین سالروز زندگی‌اش می‌گذاشت. مردی که برخی از اولین‌های سرزمین‌مان در کارنامه کاری‌اش ثبت شده؛ از ایفای نقشی جدی در راه‌اندازی نخستین نشریه مستقل خاص کودکان گرفته، تا روشن‌ کردن نخستین چراغ پیش روی راه شعر تعلیمی کودکان، آن هم با زبان و لحنی که مناسب این مخاطبان کم سن و سال باشد و حتی تألیف کتاب «دارا و آذر» که تا سال‌ها عنوان نخستین اثر آموزشی کودکان را یدک می‌کشید.

 

نیم قرن فعالیت جدی در شعر کودکان

تنها جست‌و‌جوی کوتاهی درباره عباس یمینی شریف در فضای مجازی کافی است تا با فهرستی از خدمات ادبی و آموزشی او روبه‌رو شوید. سال‌ها معلمی و همچنین مدیریت مدرسه و افزون بر این بیش از نیم قرن فعالیت جدی در عرصه شعر کودک از جمله کارهایی است که به‌نام او ثبت شده است.

اشعار یمینی‌شریف در عرصه کودک از چنان جایگاهی برخوردار است که برخی فعالان ادبیات همچون هوشنگ مرادی کرمانی از او به‌عنوان سعدی شعر کودک یاد می‌کنند. مصطفی رحماندوست، شاعر و نویسنده کودک و نوجوان هم یکی از همین افراد است که در گفت‌وگو با «ایران» درباره‌ او می‌گوید: «حدود سه سال پیش خیلی اتفاقی دو دست نوشته از یمینی‌شریف پیدا کردم که متن تصحیح شده‌ای از شعرهای خود او بود.

جالب بود که دیدم با چه دقتی دست به تصحیح شعرهای خودش آن هم با نگاهی تربیتی و ساده‌نویس زده بود.» به گفته‌ شاعر شعر «صد دانه یاقوت» شاید سرودن شعر تعلیمی برای کودکان با سلیقه برخی اهالی ادبیات جور نباشد، اما نمی‌توان منکر این شد که به چنین شعرهایی هم در مسیر آگاه‌سازی کودکان نیاز است.

رحماندوست تأکید دارد که یمینی شریف نخستین شاعری است که با زبان خاص کودکان شعر سروده. او ادامه می‌دهد:«پیش از یمینی‌شریف هم شاعرانی بودند که شعر تعلیمی می‌گفتند. منتها زبان اشعار آنان کودکانه و ساده نبود. بی‌اغراق اگر او چراغ این راه را روشن نمی‌کرد شاید هیچگاه من و دیگر همکارانم قادر به فعالیت در این حوزه نبودیم.»

 

صراحت لهجه مهم‌ترین ویژگی آثار یمینی شریف

ساعت هفده تا نوزده و سی دقیقه امروز شورای کتاب کودک به میزبانی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی مراسمی خاص گرامیداشت این نویسنده، شاعر و مترجم برگزار می‌کند؛ نوش آفرین انصاری، دبیر شورای کتاب کودک درباره اینکه وجود چه ویژگی خاصی در آثار یمینی شریف منجر به آن شده که چند نسل از دانش‌آموزان ایرانی با اشعارش خاطره داشته باشند به «ایران» می‌گوید: «شاید مهم‌ترین دلیل آن را بتوان در صراحت لهجه‌اش دانست و البته از خوش‌شانسی‌ای که در راهیابی آثارش به کتاب‌های درسی داشت هم نمی‌توان صرف نظر کرد.»

او نقش جدی یمینی‌شریف در راه‌اندازی مجله «بازی کودکان» به‌عنوان نخستین نشریه مستقل کودکان و همچنین سردبیری «کیهان بچه‌ها» را از اقدامات اثرگذار یمینی‌شریف در تولد نشریات خاص این گروه سنی می‌داند.

دبیر شورای کتاب کودک ادامه می‌دهد: «‌یمینی‌شریف از بنیانگذاران شورا هم بود و بیش از سی سال هم در هیأت مدیره آن عضویت داشت و ما را از راهنمایی‌های بسیاری برخوردار کرد. اغراق نیست اگر بگویم هر گاه بحث فعالیت‌های فرهنگی-اجتماعی به میان می‌آمد او همدلانه هر کاری از عهده‌اش ساخته بود انجام می‌داد.»

مراسمی که امروز به همت شورای کتاب کودک برگزار می‌شود تنها به یمینی شریف تعلق ندارد بلکه اهالی فرهنگ و ادب یاد و خاطره مهدی آذریزدی را هم گرامی می‌دارند، مردی که امروز به یاد او روز ملی ادبیات کودک نام گرفته و او هم سهمی جدی در شکل‌گیری ادبیات کودک فارسی دارد.

به گفته انصاری حضور در این مراسم که همراه با اجرای نمایش، موسیقی و همچنین برپایی نمایشگاهی از کتاب‌های منتخب کودک و نوجوان برپا می‌شود برای عموم آزاد است.

منبع: روزنامه ایران

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما