نکوداشت یکصدمین سالگرد تولد استاد معین
|۸:۲۳,۱۳۹۷/۱۲/۸| بازدید : 111 بار

 

 

آیین هشتمین گرامیداشت علامه علی اکبر دهخدا و یکصدمین سالگرد تولد استاد دکتر محمد معین، با حضور جمعی از فرهیختگان و اصحاب فرهنگ و ادب شامگاه سه شنبه در تالار دکتر افشار موسسه لغت نامه دهخدا برگزار شد.

 

دکتر درزی رئیس موسسه لغت نامه دهخدا با گرامیداشت یاد برخی از بزرگان عرصه فرهنگ و ادب که امسال به دیار باقی شتافتند از جمله دکتر کریمی حکاک، دکتر دبیر سیاقی، دکتر نیساری، دکتر ابوالقاسمی و دکتر ثمره اظهار امیدواری کرد شاگردان این بزرگان در عرصه پاسداری از زبان و ادب فارسی بدرخشند.

 

دکتر انوری نیز در این آیین با تشریح خاطرات خود از فعالیت‌های دکتر محمد معین کتاب حافظ شناسی را بعد از گذشت ۸۰ سال از چاپ آن یکی از بهترین کتاب‌های مرجع حافظ شناسان خواند و گفت: دکتر محمد معین در سال ۱۳۱۸در دوره دکتری ثبت نام کرد، با اتمام این دوره به عنوان اولین فارغ التحصیل دکتری در زبان فارسی شناخته شد .

 

به گفته وی، دفاع دکتر معین از رساله تحت عنوان «تاثیر فرهنگ قدیم در ادبیات فارسی» با راهنمایی استاد پورداوود، یکی از مهمترین وقایع علمی و فرهنگی آن دوران به شمار می رود.

 

وی گفت: در جلسه دفاع دکتر معین از رساله‌اش علاوه بر هیأت داوران، رئیس دانشگاه تهران مرحوم تدین، وزیر فرهنگ وقت و دکتر علی اکبر سیاسی هم شرکت داشتند و خبر آن به طور گسترده در مطبوعات منتشر شد.

 

دکتر انوری تصحیح چهار‌مقاله نظامی عروضی و برهان قاطع را از درخشان‌ترین آثار دکتر محمد معین خواند و با اشاره به همکاری وی با فیلسوف و ایران شناس فرانسوی‌ هانری کوربن در تصحیح اثری درباره عشق، مقدمه استاد معین و موخره ‌هانری کوربن را در این اثر، از آثار ماندگار ادب فارسی دانست .

 

وی با ستایش از روش‌های تدریس دکتر محمد معین به فرازی از پاسخ وی به سوال یکی از شاگردان خود اشاره کرد و گفت: ما با سه فرهنگ سر و کار داریم یکی فرهنگی که با آن زندگی می‌کنیم یعنی اسلام، یکی فرهنگی که به ارث بردیم یعنی فرهنگ باستانی ایرانی و دیگری فرهنگی که با آن مقابله می‌کنیم یعنی فرهنگ غربی که عقل حکم می کند از هر سه فرهنگ استفاده بهینه را ببریم.

 

دکتر نوش آفرین انصاری، دکتر ستوده، دکتر غلامرضایی، دکتر امیربانو کریمی و دکتر مهدخت معین دختر دکتر محمد معین نیز در این آیین ضمن بیان خاطرات خویش از دیدارها و مصاحبت‌هایشان با دکتر محمد معین بر حفظ ارزش‌های ماندگار آن استاد و انتقال آنها به نسل جوان تأکید کردند.

 

بر اساس این گزارش قاب نفیسی با عنوان درخت فرهنگ به دکتر مهدخت معین دختراستاد محمد معین اهدا و از جلد هشتم لغت نامه فارسی نیز رونمایی شد.

منبع: روزنامه اطلاعات

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما