زبان بومی، بازوی دیپلماسی فرهنگی / احمد براهویی‌‌نژاد
|۹:۲۳,۱۳۹۷/۱۱/۲| بازدید : 1361 بار

 

روزنامه «روچ» به زبان بلوچی از دیروز منتشر شد

اولین روزنامه دوزبانه بلوچی-فارسی به نام «روچ» از دیروز انتشار خود را در استان سیستان و بلوچستان آغاز کرد و بنا دارد در آینده ای نزدیک در گستره سراسری منتشر شود. «روچ» در زبان و گویش مردم سیستان و بلوچستان به معنای خورشید و هم به معنای روز است که با توجه به انتشار هر روز این روزنامه، اسم بومی بامسمایی به نظر می‌رسد. از احمد براهویی‌نژاد، مدیر مسئول این روزنامه خواستیم به این مناسبت یادداشتی در اختیار روزنامه «ایران» قرار دهد که در ادامه می‌آید.

 

با توجه به این‌که زبان بلوچی یکی از زبان‌های اصیل ایرانی است و بخش مهمی از فرهنگ ایرانی شناخته می‌شود، ضرورت انتشار نشریه‌ای که بخشی از آن به این زبان منتشر شود و در اختیار علاقه‌مندان به فرهنگ و زبان بلوچی قرار بگیرد، از مدت‌ها پیش احساس می‌شد. البته ما در گذشته هفته‌نامه «روز درآ» را داشتیم که آن هم دو زبانه منتشر می‌شد و سردبیری آن را برادر من آقای محمود براهویی‌نژاد بر عهده داشتند. با گرفتن مجوز انتشار نشریه روزانه، روزنامه «روچ» از دیروز انتشار خود را آغاز کرد.

واقعیت این است که غالب کتاب‌ها و به‌طور کلی متون منتشر شده به زبان بلوچی توسط پاکستانی‌ها منتشر می‌شد و به همین دلیل بسیاری از خواسته‌ها و منویاتی که آنها دنبال می‌کنند در قلمرو این زبان در اختیار خوانندگان بلوچ در ایران قرار می‌گرفت. طوری که در بسیاری از موارد ما شاهد تهاجم فرهنگی از طریق این مطالب بودیم. این شد که تصمیم گرفتیم به موضوع انتشار نشریه‌ای دوزبانه که بخشی از آن به زبان بومی باشد، فکر کنیم.

آنچه ما به دنبال آن هستیم، گسترش حوزه توزیع این روزنامه به عنوان نوعی از دیپلماسی است. بنا داریم روزنامه «روچ» را که در حال حاضر فقط در استان سیستان و بلوچستان منتشر می‌شود، در آینده در سراسر کشور و بعد از آن در گستره منطقه و بین‌الملل توزیع کنیم.

در مجموع باید گفت که ضرورت تولید محتوای بومی مردم سیستان از یک سو و ارائه ملی و بومی از طریق زبان بلوچی از سوی دیگر مهم‌ترین دلیل ما برای رو آوردن به انتشار این روزنامه دوزبانه است. ما با وجود گرایش‌های سیاسی شخصی، در انتشار روزنامه هیچ جناحی را دنبال نمی‌کنیم و سعی مان این است که روزنامه بتواند تمام سلایق را پوشش بدهد و تمام گرایش‌ها را جذب کند. امیدوارم بتوانیم با رویه انتقادی که در پیش می‌گیریم، کاستی‌ها و مشکلات منطقه و استان را منعکس کنیم تا در آینده شاهد رشد و توسعه روزافزون سیستان و بلوچستان عزیز باشیم.

منبع: روزنامه ایران

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما