بررسی «نماهايی از ايران» در سرای اهل قلم
|۱۲:۱۷,۱۳۹۷/۹/۱۴| بازدید : 100 بار

 

سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب چهارشنبه 14 آذر ساعت 16 میزبان نشست معرفی و بررسی كتاب «نماهايی از ايران» از يادداشت‌های مسافری در شرق» است.

این نشست با حضور محمود جعفري  دهقی، طهمورث  ساجدی صبا و شهلا طهماسبی برگزار می‌شود.

کتاب «نماهایی از ایران از یادداشت‌های مسافری در شرق» درباره مأموریت‌های سر جان ملکم در ایران، به‌ویژه مأموریت اول، و موضوعات ادبی و زندگی اجتماعی و خلق‌وخوی ایرانیان است. سِر جان مَلکُم، کارمند کمپانی هند شرقی و اولین نماینده سیاسی انگلستان به ایران در دوره قاجار، در سال ١٢١٥ قمری به حضور فتحعلی‌شاه قاجار رسید. وی در هند، زبان فارسی را که زبان ادبی و رسمی بود و نیز آداب و رسوم اجتماعی-فرهنگی مشرق‌زمین چنان آموخت که در ١٧٩٢ مترجم فارسیِ نیروهای نظامی انگلیسی در ایالت حیدرآباد شد.

در این کتاب به اقداماتی که ملکم انجام داده است پرداخته شده است، ملکم در مدت اقامت در ایران به اهمیت سیاسی و تجاری جزایر و بنادر خلیج فارس پی برد و پس از بازگشت به هند، به لرد ولزی پیشنهاد کرد که جزیره هنگام را اشغال و در آن پایگاه دریایی تأسیس کنند، اما اقدامی صورت نگرفت. این کتاب از زبان دانای کل بیان می‌‌شود، شاید به این علت که او آسان‌تر بتواند احساسات و افکار و داوری‌های خود در مورد ایرانیان را، که بیشتر با عداوت و غرض و کینه و تحقیر همراه است، از زبان دیگران بیان کند.

سرای اهل قلم در خيابان انقلاب، خيابان فلسطين جنوبی، كوچه خواجه نصير، پلاك ۲ واقع شده است.

منبع: ایبنا

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما