مرد بزرگ دنیای فرهنگ
|۹:۵۵,۱۳۹۷/۴/۱۳| بازدید : 164 بار

 

13 تیرماه سالروز درگذشت محمد معین است

حسن انوشه: نگاهی به کارنامه محمد معین‌ ۲۳ کتاب‌ در حوزه‌ تصنیف‌ و تألیف‌، پنج‌ کتاب‌ در حوزه‌ تصحیح‌، چهار کتاب‌ در حوزه‌ ترجمه‌ وحدود یکصد مقاله‌ در زمینه‌های‌ ادبیات‌ و زبان‌، تاریخ‌ و فرهنگ‌، کتاب‌شناسی‌ فلسفه‌ ومذاهب‌ و رجال‌ دارد.

 از جمله کتاب های مهم او، «برهان‌ قاطع‌» اثر «محمد حسین‌ بن‌ خلف‌ تبریزی‌» است‌ که‌ معین‌ در تصحیح‌ وتحشیه‌ آن‌ (از ذکر وجه‌ اشتقاق‌ وترکیبات‌ لغات‌ تا شرح‌ لغات‌ واعلام‌ وآوردن‌ شواهد وافزودن‌ لغات‌ واعلام‌ وتصویر ونقشه‌ وجدول‌ و...) از هفت‌ نسخه‌ خطی‌ وچاپی‌ این‌ اثر و بیش‌ از ۳۴۳ مأخذ فارسی‌ وعربی‌ استفاده‌ کرده‌ است. ‌ دکتر معین، هنوز به شصت سالگی نرسیده بود که با زندگی خداحافظی کرد. سنگینی مسئولیت‌ها، کثرت مأموریت‌ها و مسافرت‌های علمی، تلاش‌های شبانه روزی، نه تنها در خلق و خوی وی تأثیر گذاشته بود بلکه باعث شد تا عمر پر بار وی، در اوج شکوفایی ضربه‌ای جبران‌ناپذیر به جامعه ادبی وارد آید.

متأسفانه در آذر 1345 دکتر محمد معین دچار سکته مغزی شد و حدود پنج سال در حال اغما بسر برد. معالجات در ایران و خارج نیز به نتیجه‌ای نرسید و سر انجام در13تیر ماه 1350این جهان فانی را وداع گفت. از جمله تألیفات این استاد گرانقدر و بزرگ می‌توان به فرهنگ فارسی معروف به فرهنگ معین؛ دوره کامل فرهنگ، شامل لغات رایج در زبان و ادبیات فارسی و اعلام اشخاص، اعلام جغرافیایی در شش مجلد؛ حافظ شیرین سخن، یک قطعه شعر در پارسی باستان، یوشت فریان و مرزبان‌نامه، «علامه محمد قزوینی»، «شاهان کیانی و هخامنشی در آثارالباقیه»، ارداویراف‌نامه، «روزشماری در ایران باستان و آثار آن در ادبیات پارسی»، هفت و هفت پیکر نظامی، حکمت اشراق و فرهنگ ایران، امیر خسرو دهلوی، آیینه سکندر، هورقلیا. مجله دانشکده ادبیات دانشگاه تهران. لغات فارسی ابن‌سینا... اشاره کرد.

همچنین دانشنامه علایی، چهار مقاله تألیف نظامی عروضی سمرقندی، «مجموعه اشعار دهخدا»، ناصر خسرو. جامع‌الحکمتین، شرح قصیده ابوالهیثم، جوامع‌الحکایات و... از جمله آثاری است که وی در طول عمر با عزت خود به تصحیح آنها پرداخته است.

منبع: روزنامه ایران

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما