گزارش کشف معدن طلا در شاندیز مشهد به ناصرالدین شاه
|۹:۲۲,۱۳۹۵/۱۰/۱| بازدید : 720 بار

گزارش کشف معدن طلا در شاندیز مشهد به ناصرالدین شاه

فاطمه قاضیها: ناصرالدین شاه در سفر دوم فرنگ (۱۲۹۵ قمری)با کشتی و ازطریق انزلی به ایران بازگشت ، در راه انزلی به تهران ، هنگامی که در رشت و بعد در منجیل اقامت داشت ،توسط آجودان مخصوص خود دو تلگراف از علی قلی خان مخبرالدوله که در آن زمان وزیر تلگراف بود دریافت نمود ، مبنی بر کشف معدن طلا در شاندیز نزدیک مشهد، توسط امین معادن، متن دو تلگراف ذیلا به نظر علاقمندان می رسد.

[متن تلگراف اول]

از طهران به رشت ، سنۀ۱۲۹۵

خدمت جناب آقای آجودان مخصوص

قدری تأخیر در جواب به علت این است كه طفلی دارم به شدت ناخوش است، مشغول كار او هستم.

ماحصل تلگرافهای امین معادن این است كه در كوه شاندیز، شش فرسخی مشهد دو معدن كوارس[کوارتز] طلادار به فاصله هزار ذرع پیدا كرده، دادم او یك چارك از آن سنگها به دامغان نزد حاجی علی اكبر آورده كه در میان آن سنگها ذرات طلا دارد و قدری از آنها را به توسط چاپار روانه دار الخلافه كرده است. امروز چاپار وارد می‌شود و خودش در دامغان منتظر حكم و فرمایش است. معلوم است هرطور مقرر شود اطاعت خواهد كرد.

معدنچی تا یك ماه قبل در كوه زر بود، چاه می‌كند، می‌خواست سه ماه آنجا بماند، نگذاشتم و گفتم شما مأمور گردش هستید نه توقف، بروید سایر نقاط را بگردید، از آنجا رفت به چشمه علی و از آنجا به شاهرود و بسطام و الان در قریه تاش نزدیك قزلق است و خیال تجن و غیره دارد، احتیاطا گفتم در آنجا باشد، چون تلگراف‌خانه دارد، اگر فرمایشی باشد به او خبر بدهم.

معدن ذغال‌سنگ و سرب و مس و آهن و گوگرد و زاج در آن صفحات بسیار دیده است، خیلی تعریف می‌كند، حال هرطور امر و مقرر شود فورا اطاعت می‌شود.

حاجی علی اكبر هم در دامغان است، اگر باید بیاید تهران احضار شود و اگر باید برود

مشهد و از آن كوه، سنگ مجدد و زیاد بیاورد به نظر چاكر آستان بهتر می‌نماید. خلاصه امر امر همایون اعلی است. مخبر الدوله

تاریخ ۲۶ شهر رجب، سنه ۱۲۹۵

 

[متن تلگراف دوم]

از طهران به منجیل،سنۀ۱۲۹۵

خدمت جناب آقای آجودان مخصوص، دام اجلاله

تلگراف جنابعالی روز حركت از رشت زیارت شد. تلگراف كردم كه یك چهار یك سنگ طلا را حاجی علی اكبر معجلا بفرستد و خودش هم عازم زیارت ركاب مبارك گردد.

دختر كوچك من گلو درد گرفت و دیروز صبح فوت شد. علی الحساب او و من هر دو آسوده شدیم. مخبر الدوله ، ۲۹ شهر رجب المرجب[۱۲۹۵ ]

منبع :روزنامه خاطرات ناصرالدین‌شاه در سفر دوم فرنگستان، به کوشش فاطمه قاضیها، تهران ،سازمان اسناد ملی ایران، ۱۳۷۹ ، صص ۴۵۷ - ۴۶۰

 

 

منبع: حلقه کاتبان - قاجاریه

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما