برچسب : مصطفی-ذاکری

نصرانی و نصارا / مصطفی ذاکری | ۱۱:۲۶,۱۳۹۸/۴/۲۲|

در قرآن کریم و احادیث شریف نبوی و کتب تاریخ و ملل و نحل اسلامی مسیحیان به نام «نصاری» (که در قرآن نصارا خوانده می شود) نامیده شده اند و نصاری در عربی کلمۀ جمع است که مفرد آن «نصرانیّ» است، اما از لحاظ قواعد جمع ظاهراً نصاری جمع نصران است نه نصرانیّ، چنانکه جمع ندمان (یعنی پشیمان) ندامی است (لسان العرب و قاموس و المخصص ابن سیده)، یعنی طبق قواعد صرف عربی صفتهایی که بر وزن فعلان است

اکبر ایرانی: کتابخانه 10 هزار جلدی استاد به دانشگاه آزاد اهدا می‌شود | ۱۲:۳۷,۱۳۹۵/۴/۸|

اکبر ایرانی، مدیرعامل مرکز پژوهشی میراث مکتوب گفت: کتابخانۀ ۱۰ هزار جلدی دکتر مصطفی ذاکری که گنجینه ارزشمندی از کتاب‌های ادبی، فلسفی، دینی، جامعه‌شناسی و سایر حوزه‌های نشر است، طبق وصیت‌نامه‌اش به دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج اهدا خواهد شد.

دکتر مصطفی ذاکری دار فانی را وداع گفت | ۹:۴۷,۱۳۹۵/۴/۶|

دکتر مصطفی ذاکری زبان شناس و پژوهشگر، امروز پنجم تیر در سن 81 سالگی دار فانی را وداع گفت. دکتر مصطفی ذاکری متولد 1314 در خمینی شهر اصفهان و دارای مدرک دکتری در رشته زبانهای قدیم و میانۀ ایرانی بود. از سوابق اجرایی او می توان به تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد كرج، دانشگاه شهید بهشتی، دانشكدۀ علوم قضایی و... همكاری با مركز نشر دانشگاهی برای تهیه فرهنگ بزرگ فارسی اشاره کرد. از آثار او نیز می توان كتاب اتباع و مهملات در زبان فارسی (تهران، مركز نشر دانشگاهی، 1381) و نگارش مقالات متعدد انتقادی در نشریات آینه میراث، جهان كتاب، نشر دانش و... را نام برد.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما