برچسب : محمود-فاضلی

جای خالی امام موسی ‌صدر / محمود فاضلی | ۱۰:۱۰,۱۳۹۹/۶/۱۱|

42 سال از ناپدید شدن امام موسی‌صدر پیشوای شیعیان لبنان و مبتكر نهضت صلح معاصر در لبنان و خاورمیانه و بنیانگذار جنبش امل می‌گذرد. فقدان صدر به عنوان فردی كه در بازسازی هویت، انسجام و عزت شیعیان لبنان نقش بسزایی داشت در شرایط كنونی این كشور به ‌شدت احساس می‌شود. صدر در 9 شهریور 1357 هنگام سفر به لیبی به صورت اسرارآمیزی ناپدید شد و این موضوع به یكی از مسائل كلیدی خاورمیانه تبدیل شد

طوفان فرخی / محمود فاضلی | ۱۰:۳۹,۱۳۹۹/۶/۴|

انقلاب مشروطه، بی‌شک یکی از بزرگترین رخدادهای اجتماعی و سیاسی در تاریخ ایران است که تمام مسائل کشور را درآن زمان تحت‌الشعاع خود قرار داد، درحیات ادبی کشور نیز، تأثیر و انعکاس وسیعی پیدا کرد. چه بسیارنویسندگان و شعرایی که به گروه آزادی خواهان پیوستند و از راه قلم به مبارزه مستقیم با دشمنان آزادی برخاستند. فرخی یزدی (1263-1318) نخستین بار تحت تأثیرفضای روحی انقلاب مشروطیت در شهرستان یزد که هنوز نظام استبدادی در آن برقرار بود، منظومه‌ای به ظاهر در ستایش حکمران ساخت اما در واقع او را به استقرار آزادی و قانون نصیحت کرد.

نقش حزب توده در شکست نهضت ملی / محمود فاضلی | ۹:۳۵,۱۳۹۹/۵/۲۶|

شکست نهضت ملی ایران در دهه 1330 دلایل مختلفی داشت اما بی‌تردید حزب توده با رفتار خود نقش مهمی در این شکست ایفا کرد. به اعتقاد غلامرضا نجاتی، حزب توده چون مترسکی بود که انگلیس از آن در راستای اهداف خود – به منظور جلب همکاری آمریکا - بهره‌برداری کرد. این حزب از سال 1322 به بعد همواره علیه منافع مردم ایران و به نفع بیگانگان عمل می‌کرد.«روش حزب توده که ابتدا در نقش طرفداری از خواست‌های شوروی و سپس به صورت فرمانبرداری از دستورات مسکو درآمد و همه جا علیه منافع ملت ایران عمل کرد درست در جهت هدف امپریالیست‌های انگلیسی و آمریکایی بود.»

یادی از حسین ملك و وقف‌های ماندگارش | ۱۱:۳۱,۱۳۹۹/۵/۵|

حسین ملك خانواده‌اش اصالتا تبریزی و مجتهدزاده بودند. پدربزرگش آقا مهدی به كسوت روحانیان درنیامد، بلكه در جنگ‌های ایران و روس به قشون دولتی پیوست و تا درجه سرهنگی پیش رفت. پس از جنگ به تجارت روی آورد و به پاس خدماتش لقب ملك‌التجاری گرفت. محمدكاظم ملك‌التجار، از راه تجارت و از املاك وسیعی كه در خراسان خریده بود، ثروت انبوهی را برای فرزندانش به ارث گذاشت و این اساس ثروت حاج حسین ملك بود.

دموكراسی یك حق است / محمود فاضلی | ۱۰:۲۰,۱۳۹۹/۵/۱|

انگلیس در چهارم بهمن 1330، شكایت خود مبنی بر مغایرت ملی شدن نفت با قوانین بین‌المللی و تقاضای محكومیت ایران، به خاطر اجرای خلع ید را به دیوان دادگستری لاهه تسلیم كرد. دكتر مصدق به حسین نواب، وزیرمختار ایران در هلند دستور داد تا مهلت یك ماهه‌ای را از دادگاه درخواست كند. حسین نواب همچنین لایحه دفاعی مقدماتی ایران را با كمك پروفسور سل تهیه كرد ولی چون او به علت كسالت از پذیرش مدافعات حضوری امتناع كرد این مسوولیت را پروفسور هنری رولن، استاد حقوق بین‌الملل در دانشگاه بروكسل و رییس پیشین مجلس سنای بلژیك به عهده گرفت.

الگوی فداكاری و شجاعت / محمود فاضلی | ۱۱:۳,۱۳۹۹/۴/۲۹|

ابوالقاسم سرحدی‌زاده، وزیر كار و امور اجتماعی دولت اول و دوم، نماینده 3 دوره مجلس و دبیركل و بینانگذار حزب اسلامی كار در 75 سالگی دار فانی را وداع گفت. سرحدی‌زاده متولد سال 1324 تهران فعالیت‌های‌‎مذهبی- سیاسی خود را با ‏حضور در مجالس سخنرانی در مساجد آغاز كرد. سال 1341 با محوریت سیدمحمدكاظم موسوی بجنوردی فعالیت زیرزمینی خود را آغاز كرد. این حزب از اولین گروه‌های مبارز اسلامی با مشی مسلحانه در ایران بود. در زمان پیوستن به این تشكیلات كمتر از 18 سال سن داشت و دو سال بعد از مهر ماه 1344 بابت فعالیت در چارچوب همین تشكیلات به همراه 54 نفر دیگر از اعضای حزب دستگیر شد.

قیام علیه تجدد آمرانه / محمود فاضلی | ۱۴:۱۰,۱۳۹۹/۴/۲۴|

واقعه مسجد گوهرشاد در تاریخ تحولات معاصر به رویداد پراهمیت سیاسی - اعتقادی تبدیل شد و در حافظه تاریخی مردم ایران جای گرفت. 21 تیر 1314 قیام مردم مشهد در اعتراض به سیاست‌های ضداسلامی رضاخان در صحن مسجد گوهرشاد سرکوب شد. این قیام زمانی شکل گرفت که رضاخان دین‌ستیزی را به اوج خود رسانده و درصدد بود تا سنت‌های مذهبی و قوانین اسلامی را محو و نابود کرده و فرهنگ غربی رابه جای آن بنشاند.

قربانی آزادیخواهی / محمود فاضلی | ۱۰:۲۷,۱۳۹۹/۴/۱۴|

در دوران 16‌ساله‌ حكومت رضاخان، رعب و وحشت كم‌نظیری در عرصه‌ سیاسی و اجتماعی كشور سایه افكند و دستاوردهای چند ده‌ساله‌ مردم ایران كه در مشروطیتی هر چند كم‌فروغ، ولی امیدبخش متبلور شده بود، مورد تعدی قرار گرفت. رضاخان از همان آغاز كودتا با اعلامیه معروف «حكم می‌كنم» و اعلامیه‌های تهدیدآمیزش نشان داد دوران جدیدی در عرصه سیاسی و اجتماعی ایران در حال زایش است.

محمود علمی؛نگران آینده کتاب / محمود فاضلی | ۱۲:۷,۱۳۹۹/۳/۳۱|

محمود علمی، متولد 1304 بود. تحصیلات خود را از دبستان ادب آغاز کرد و بعد از آن به دبیرستان ادیب، روبه‌روی مدرسه دارالفنون رفت. بعد از دبیرستان به مدرسه دارالفنون وارد شد. به گفته او دبیران دارالفنون از سطح سواد بالایی برخوردار بودند و یکی از این افراد که جزو معلمان من نیز محسوب می‌شد، «جلال همایی» بود. بعد از گرفتن دیپلم و در حدود سال 1321 به دانشگاه وارد شدم و در کار نشر ورود کردم. او از این سال خاطرات بسیاری دارد، چرا که در آن زمان اتفاقات زیادی به دلیل حمله متفقین در کشور اتفاق به وقوع پیوست، قحطی شیوع یافت و این مشکل به چاپخانه خانواده علمی نیز سرایت کرد.

جهان در سوگ روح الله/ محمود فاضلی | ۱۳:۶,۱۳۹۹/۳/۱۳|

واکنش‌ها و بازتاب بین‌المللی ارتحال امام خمینی امام خمینی به اعتراف بسیاری از شخصیت‌ها و صاحب نظران از کشورهای مختلف، شخصیتی بود که در چارچوب تنگ جغرافیایی و ملی نمی‌گنجید و متعلق به تمام جهان اسلام و بلکه بشریت بود. برای اثبات این مطلب نظریات برخی شخصیت‌ها و اندیشمندان مسلمان و غیر مسلمان از کشورهای مختلف درباره ایشان در ادامه اشاره می‌شود.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما