برچسب : محمد-رجبی

مشی فلسفی مرحوم عباس معارف در گفت ‌و گو با دكتر محمد رجبی | ۱۳:۲۱,۱۳۹۸/۱۰/۲|

سیدعباس معارف تنها شارح مورد وثوق اندیشه‌های سیداحمد فردید نیست، او به دلیل تسلط شگفت‌انگیزی كه بر علوم اسلامی چون فلسفه اسلامی، فقه و اصول داشته، توانسته دیدگاه‌های فردید را تحت عنوان «حكمت انسی» بسط دهد. این لب سخن محمد رجبی، پژوهشگر و استاد فلسفه هنر و زیبایی‌شناسی است. در گفت‌وگوی حاضر با این شاگرد شناخته شده سیداحمد فردید به جنبه‌های فكری و فلسفی اندیشه‌های معارف پرداختیم. دكتر رجبی ضمن بیان سابقه آشنایی خود با مرحوم معارف به گستردگی و عمق آگاهی او به علوم و معارف اسلامی پیش از شاگردی فردید اشاره كرد و شرحی از نخستین دیدار این دو ارایه داد.

رجبی: بهره‌مندی از خاطرات، فرصتی برای دوباره زیستن است | ۱۰:۸,۱۳۹۳/۱۱/۲۹|

رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی معتقد است بهره مندی از خاطرات دیگران، به منزله شریک شدن در تجربیات آنان و فرصتی برای زیستن دوباره است. محمد رجبی رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی، یکی از جذاب ترین زمینه های مطالعاتی را خواندن خاطرات دانست و گفت: جذابیت خاطره نویسی، از سویی به خاطر لذت انسان از نقل و شنیدن داستان؛ و از سوی دیگر به دلیل بهره مندی از اطلاعات مفید دیگران، به عنوان توشه حرکت به سوی آینده است.

بررسی تأثیرات شخصیتی مانند ستارخان را باید در منابع جهانی جست‌وجو کرد | ۱۱:۵۹,۱۳۹۳/۸/۲۱|

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در نشست علمی تخصصی یکصدمین سالگرد درگذشت ستارخان، سردار ملی ایران با بیان این‌که ستارخان محدود به یک ملت، استان و شهر نمی‌شود بلکه شخصیتی با ابعاد بزرگتر از محلی و کشوری است گفت: بررسی تأثیرات شخصیتی مانند ستارخان را باید در منابع جهانی جست و جو کرد.

نگاهی به دو کتاب جلال آل احمد در گفتگو با محمد رجبی | ۹:۴۰,۱۳۹۳/۸/۵|

آراء جلال آل احمد درباره روشنفکران و غرب، در دو کتاب " در خدمت و خیانت روشنفکران" و "غربزدگی"، در پنج دهه اخیر همواره موضوع بحث و مناقشه گروه‌های فکری مختلف جامعه ایران بوده است. اینکه چرا یکی از قطب‌های روشنفکری ایران در آن دوران، چنان نگاه منتقدانه‌ای به جامعه روشنفکری کشورمان داشت و چرا نویسنده متجددی مثل آل احمد، آن همه غرب‌گریز و غرب‌ستیز از آب درآمد، بحث درازدامنی است که گوشه‌هایی از آن در گفت‌وگو با محمد رجبی، رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی مطرح شده است. محمد رجبی از شاگردان احمد فردید است. وی در این گفت‌وگو، در کنار واکاوی دیدگاه آل احمد درباره مفهوم "روشنفکر" و مصادیق این مفهوم، از نسبت آرای جلال با افکار سید احمد فردید نیز سخن می‌گوید.

رئیس کتابخانه مجلس: گفت‌وگو با «علیزاده» همواره دری به روی حکمت می‌گشود | ۱۳:۰,۱۳۹۳/۶/۱۵|

محمد رجبی، رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی در مراسم تشییع پیکر استاد مختار علیزاده عنوان کرد: مرحوم مختاری تسلط کامل به فلسفه غرب داشتند و همیشه گفت و گوی او دری از حکمت را برای شنونده باز می‌کرد. وی پاک زیست و دانشجویان بسیار برجسته‌ای را در دانشگاه‌های تبریز، تهران و شاهد تربیت کرد.

رئیس کتابخانه مجلس: فردوسی تاریخ ایران را اسلامیزه کرد/ روایت فردوسی از عاشورا فرازمانی است | ۱۱:۲,۱۳۹۳/۴/۳۱|

رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فردوسی تاریخ ایران را آگاهانه اسلامیزه کرده و آنرا روایت می‌کند، گفت: نگاه فردوسی به واقعه عاشورا فرازمانی است به گونه‌ای که او معتقد است حسینیان و یزیدیان در تمامی زمان‌ها وجود داشتند و تنها واقعه کربلا قله اوج این ماجراست. نشست «قرآن و پارسی‌نگاری» روز30 تیرماه با حضور محمد رجبی رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی، یاسر موحدفرد رئیس بنیاد فردوسی، مهدی محبتی دانشیار دانشگاه زنجان و سیدضیاءالدین هاجری رئیس انجمن پاسداری و پالایش زبان فارسی در کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

دیدگاه رجبی درباره شاخص‌ترین کتاب‌های منتشر شده کتابخانه مجلس | ۱۴:۲۷,۱۳۹۳/۳/۲۱|

محمد رجبی،‌ رییس کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد شورای اسلامی به شاخص‌ترین و مهم‌ترین آثاری که در زمان دوران ریاستش بر این مرکز چاپ و منتشر شده، اشاره کرد. «فرهنگ پهلوی»، «دانشنامه مهر و حکاکی در ایران» و «ملحق نهج‌البلاغه» از جمله این آثارند. محمد رجبی شاخص‌ترین کتاب‌های منتشر شده دوران ریاست خود را در کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد شورای اسلامی معرفی کرد.

دکتر محمد رجبی ریاست جدید کنسرسیوم محتوای ملی | ۱۳:۳۳,۱۳۹۲/۱۱/۲۹|

در ششمین نشست روسای اعضای موسس کنسرسیوم محتوای ملی ، که با حضور کتابخانه دانشگاه تهران،سازمان تبلیغات اسلامی، کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی، کتابخانه موزه و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری شیراز و مرکز نشر دانشگاهی در تاریخ 27 بهمن ماه 92 برگزار شد آقای دکتر محمد رجبی به عنوان رییس جدید کنسرسیوم محتوای ملی انتخاب شد.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما