برچسب : عود

پرونده ثبت جهانی عود آماده شده است | ۸:۴۷,۱۳۹۷/۵/۲۰|

در شب کمانچه و پیانوی کلاسیک ایرانی که شب پنجشنبه، ۱۸ مردادماه در کاخ نیاوران برگزار شد، از لوح ثبت “هنر ساختن و نواختن با کمانچه”و “شیوه نوازندگی پیانوی کلاسیک ایرانی” رونمایی و از علی‌اکبر شکارچی، نوازنده پیشکسوت کمانچه، داریوش پیرنیاکان، پژوهشگر موسیقی، بهروز وجدانی و پویان آزاده تقدیر شد.

«پدر عود ایران» در کنار شاپور قریب آرام گرفت | ۹:۱۳,۱۳۹۴/۴/۲۹|

پیکر منصور نریمان مشهور به «پدر عود ایران» روی دوش دوستدارانش به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) بدرقه شد. به گزارش خبرنگار بخش موسیقی ایسنا، آیین تشییع پیکر این هنرمند درگذشته، صبح جمعه از مقابل تالار وحدت برگزار شد. در ابتدای این مراسم، سید عباس سجادی که اجرای برنامه را بر عهده داشت، در سخنانی گفت: آنهایی که با شخصیت استاد منصور نریمان آشنایی دارند، می‌دانند که ایشان از بااخلاق‌ترین و شریف‌ترین هنرمندان این سرزمین هنرخیز بود.

«پدر عود ایران» درگذشت | ۱۲:۳۲,۱۳۹۴/۴/۲۴|

«منصور نریمان» که به‌عنوان «پدر عود ایران» شناخته می‌شود، از دنیا رفت. این هنرمند پیشکسوت که چندی پیش به‌دلیل عارضه ریوی در بیمارستان بستری شده بود، شامگاه 23 تیرماه دار فانی را وداع گفت. این هنرمند مدت‌ها بود که در بیمارستان بهمن تهران بستری بود. منصور نریمان (۲۰ اسفند ۱۳۱۴ مشهد) نوازنده بربط و آهنگ‌ساز، ردیف‌دان و پژوهشگر موسیقی سنتی ایران است. در ایران از وی بعنوان پدر عود ایران یاد می‌کنند. اسکندر ابراهیمی زنجانی، که بعدها نام هنری اش را به منصور نریمان تغییر داد، در سال ۱۳۱۴ در مشهد متولد شد.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما