برچسب : روزنامه-قانون

انتقام یا اصلاح؟ | ۱۰:۳۷,۱۳۹۷/۱۲/۱۳|

به مناسبت نشر نخستین شماره روزنامه قانون روزنامه قانون در کنار برخی روزنامه ‏های پیشرو دیگر در عهد ناصری داعیه‏ دار نشر افکار جدید غرب برای بیداری و ترقی دولت و ملت ایران بود. روزنامه ‏ای که فارغ از تعابیر و تفاسیر گوناگون از آن، جایگاهی قابل توجه و تأمل در تاریخ معاصر ایران دارد.

اولین مطلب در اولین شماره روزنامه قانون | ۱۲:۲۸,۱۳۹۷/۷/۲۸|

جمع کثیر از خلق ایران به چندین سبب خودرا از وطن مالوف بیرون کشیده در ممالک خارجه متفرق شده اند . در میان این مہاجرین متفرقه آن اشخاص، با شعور که ترقی خارجه را با اوضاع ایران تطبیق می کنند سالها در این فکر بودند که ایا بچه تدبیر می توان بآن بيچاره گان که در ایران گرفتار مانده اند جزئی امدادی برسانند . پس از تفحص و تفکر زیاد براین عقیده متفق شدند که بجهت نجات وترقی خلق ایران بهتر از یک روزنامه آزاد هیچ اسباب نمی توان تصور کرد .

میرزا ملکم خان از لاتاری تا روزنامه نگاری | ۸:۴۵,۱۳۹۶/۱۲/۲۶|

«میرزا ملکم خان ناظم‌الدوله» فرزند میرزا یعقوب اصفهانی بود که در سال ۱۲۱۲ هجری شمسی در روستای ارمنی نشین جلفا متولد شد. میرزا یعقوب قبل از تولد ملکم مسلمان شده بود. وی ملکم را در سال 1222 و 10 سالگی برای تحصیل به اروپا فرستاد. ملکم دوره ابتدایی و متوسطه را در فرانسه گذراند و سپس وارد مدرسه عالی پلی تکنیک پاریس شد. او در 18 سالگی تحصیلات خود را به پایان رساند و به‌عنوان مترجم وزارت خارجه، مشغول به کار شد و همزمان در مدرسه دارالفنون نیز به تحصیل پرداخت. در این زمان، نخستین دستگاه تلگراف بین مدرسه دارالفنون و قصر شاهی توسط ملکم به کار گرفته شد و ناصرالدین شاه او را به‌عنوان مترجم، وارد دربار کرد.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما