برچسب : جبهه-ملی-ایران

جبهه ملی یا جبهه مردمی؟ | ۱۶:۴۲,۱۳۹۷/۸/۲|

به مناسبت یکم آبان‌ماه سالروز تشکیل جبهه ملی نگاهی به تشکیل ائتلاف بزرگ موسوم به جبهه ملی به زعامت دکتر مصدق و تاثیر آن بر اتحاد مردم به مناسبت یکم آبان 1328 بر اساس داده‌های روایت سال‌های ابری علی‌اشرف درویشیان.

دخالت‌های هژیر در انتخابات، جبهه ملی را شکل داد / دکتر اسماعیل عین‌الله‌زاده | ۹:۴۵,۱۳۹۶/۸/۲|

پیدایش روحیه ملی یا اندیشه ناسیونالیسم ایرانی در گستره تاریخ معاصر ایران تأثیرات زیادی بر فضای سیاسی ایران نیز گذاشت. گرچه تاریخ پژوهان بر این باور هستند که هموار شدن این راه در تاریخ سیاسی ایران ریشه در «برخورد‌های فکری ایرانیان تحصیلکرده، با فرهنگ و تمدن غرب و آشنایی با آثار سوء نفوذ استعمارگرانه کشورهای خارجی بویژه روسیه تزاری و انگلستان در ایران و اخذ امتیازات عدیده اقتصادی و سیاسی که با توجه به حق کاپیتولاسیون ایران را مشابه یک کشور مستعمره قرار می‌داد»، دارد

جبهه‌ای علیه دیکتاتوری | ۹:۱۳,۱۳۹۵/۸/۲۲|

تاریخ سیاسی معاصر سرشار از اتفاقات ریز و درشت است؛ اتفاقاتی که با رسیدن به دوره پهلوی نمایی از یک سلطنت مطلقه به خود می‌گیرد. پس از دوره رضاشاه و حکومت مطلقه او، با باز شدن فضای سیاسی ایران در دهه 20 امید برای شکل‌گیری یک کشور براساس قوانین مشروطه در دل سیاسیون آن روز شکل گرفت. اما به تدریج شاه جوان نیز عزم خویش را در مسیر رفتن به راه پدر گذاشت. بی‌شک یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که محمدرضا پهلوی برای قبض قدرت در دستان خویش و نگاه داشتن ظاهر یک حکومت مشروطه در اوایل دوران حکومت خود به کار می‌گرفت، دست بردن در انتخابات مجلس شورای ملی بود؛ اتفاقی که در تاریخ پس از مشروطه بارها و بارها رخ داده بود اما در انتهای دهه 20 شاید برای آخرین بار اعتراض بزرگی به فرآیند دست بردن در انتخابات رخ داد؛ رویدادی که به اتفاقات بزرگ‌تری انجامید.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما