برچسب : جان-لاک

توافق همگانی معیار مشروعیت قدرت است / محمد رجبی | ۱۰:۳۸,۱۳۹۸/۶/۹|

«هر كجا كه قانون متوقف شود جباریت آغاز می‌شود.» (جان لاك) جان لاك، فیلسوف و پزشك انگلیسی بود كه به عنوان یكی از تاثیرگذارترین اندیشمندان عصر روشنگری و پدر لیبرالیسم شناخته می‌شود. ریچارد پابكین درباره اهمیت لاك می‌گوید: «اگر بگویم طراح نظریه دموكراسی جهان غرب جان لاك است سخنی گزاف نگفته‌ام.»

واکاوی تاثیر اندیشه‌های جان لاک بر فیلسوفان سیاسی قرن بیستم / سجاد صداقت | ۱۰:۱,۱۳۹۵/۶/۱۳|

آگوست 1632 و در انگلستان قرن هفدهم میلادی جان لاک به دنیا آمد. فیلسوفی که برخی صاحب‌نظران او را یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین نظریه‌پردازان غربی دانسته‌اند. لاک از مهم‌ترین شارحان نظریه قرارداد اجتماعی و از پیروان مکتب تجربه‌گرایی بود. شاید به همین دلیل نیز او توانست در زمینه نظریه‌پردازی در قرون بعدی نقشی کلیدی ایفا کند. در این میان نظریات او درباره قرارداد اجتماعی و وضع طبیعی تاثیر شگرفی بر برخی متفکران قرن بیستم نهاد.

تبارشناسی آزادی در اندیشه جان لاک /فیلسوفی دلواپس استبداد | ۱۰:۲۴,۱۳۹۵/۱/۱۵|

جان لاک اندیشمند قرن 17 انگلستان، دست به تاسیس نظام فلسفی جدیدی زد که در آن بتواند برتری تفکر پارلمانی بر پادشاهی را اثبات کند و مشخصا توجیهی بر انقلاب 1688 انگلستان باشد. لاک برای این کار در ابتدا تفکرات مرسوم آن دوران؛ یعنی تفکر مدرسی و متافیزیکی را از سر راه بر‌‌داشت و به جای‌ آن تفکر تجربه و عقل فردی را قرار داد. برای این کار در ابتدا او در کتاب «رساله‌ای در باب ادراکات بشری» چنین ادعا کرد که مشاهده‌ نظم، حرکت و زیبایی عالم هستی، بی‌تردید نشان دهنده‌ آن است که خلق این جهان بر پایه تصادف نبوده، بلکه آفریننده‌ای توانا و خردمند در کار است که همه چیز را بر پایه دلیل و مقصدی خلق کرده است.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما