برچسب : تقی‌-پورنامداریان

تقابل پورنامداریان با خرمشاهی و براهنی درباره ظاهر غزل حافظ | ۱۳:۳۱,۱۳۹۸/۹/۱۱|

در قرن اخیر حافظ و غزل‌هایش، بارها از نقطه‌نظر پژوهشگران بزرگ مورد توجه و بررسی قرار گرفته‌اند، که هرچند در مواضعی با هم مشترک هستند، اما هر کدام دروازه جدیدی به شناخت شعر حافظ گشوده‌‌اند. یکی از نگاه‌های متفاوت و بدیع به شعر حافظ، نگاه و نظر تقی‌پورنامداریان، شاعر، منتقد، مفسر شعر و استاد ادبیات فارسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است، که در کتاب «گمشده‌ی لب دریا» ارائه شده است. نگارش مقاله‌ای در ستایش همین کتاب از طرف عزت‌الله فولادوند‌ درودی، پژوهشگر حوزه ادبیات باعث پدید آمدن کتابی دیگر با نام «عالمی دیگر بباید ساخت» درباره حافظ و شعر او شده است.

سیری در ادبیات عرفانی / دکتر تقی‌ پورنامداریان - بخش دوم | ۷:۳۱,۱۳۹۵/۶/۲۴|

در بخشهایی‌ از کتاب‌ «سوانح»‌ ساختار و ترکیب‌ کلام، ساختار و ترکیب‌ نثر به‌منظور انتقال‌ صریح‌ معنی‌ به‌ مخاطب‌ نیست‌ و مخاطب‌، بیش‌ از آنکه‌ معنی‌ را دریابد، از ترکیب‌ کلام‌ و تکرار واژه‌ها و تعدد تصویرهای‌ ساخته‌ شده‌ با دو عنصر ثابت‌، مثلاً روح‌ و عشق‌ و آهنگی‌ که‌ از ساختار مشابه‌ جمله‌ها احساس‌ می‌شود، لذت‌ می‌برد.

سیری در ادبیات عرفانی / دکتر تقی‌ پورنامداریان - بخش اول | ۷:۳۵,۱۳۹۵/۶/۱۶|

«دانشنامه زبان و ادب فارسی» به راستی گنجینه‌ای است بسیار ارجمند و راهگشا، به‌ویژه در موضوعات ادبی و ایران‌شناسی که به دست جمعی از بهترین متخصصان زیر نظر استاد دانشمند، آقای دکتر اسماعیل سعادت تهیه و تنظیم شده است و فرهنگستان زبان و ادب فارسی به چاپ و نشرش همت گماشته است. آنچه در پی می‌آید، یکی از مطالب خواندنی و آموزنده این مجموعه شش‌جلدی است که به ضرورت عمده مآخذ درون‌متنی‌اش حذف شده است.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما