مقصد اقصی؛ مقصد اشیاء وفقی و ...

مقصد اقصی؛ مقصد اشیاء وفقی و ... مشاهده نسخه

در حال حاضر تنها صفحات ابتدا و انتهای نسخه قابل نمایش است.

از غیاث‌الدین علی بن علی، امیران اصفهانی، زندۀ 869ق/ 1464م (نک‍ : دانشنامۀ جهان، خلاصة التنجیم و جز آن). نام نگارنده و کتاب و نمایۀ مطالب در دیباچه آمده است. در وضع اعداد وفق، در 6 «مطلوب» و 1 «خاتمه»: مطلوب 1. شرح الفاظ مصطلحات و ذکر قواعد چند، 2 «فصل»، 2. در بیان قواعد وضع اعداد زوج الزوج در مربعات مطلوب، 5 «فصل»، 3. قواعد وضع اعداد زوج الفرد، در «فصل»ها، 4. در بیان قواعد اعداد فرد الفرد، 5. در بیان قواعد وضع مربعات به طریق محلق و مسمط مطلوب، 6. در بیان قواعد درج کردن و در آوردن اسماءالله، و آیت‌ها، خاتمه در تکسیر و آیت‌ها و وردها، در 8 «فصل»: 1. چند نکته که عوائد آ« به هر یک از اعمال وفقی و تکسیر خواهد بود، 2. خواص وفق بعضی از آیات. 
این کتاب در «ذریعه» با همین سرآغاز و همین بخشبندی به نام «مقصد اشیاء وفقی در تحصیل مرام رتقی و فتقی» آمده است، و در «آصفیه» کتابی به نام «مطلوب نامه» از وی یاد شده که نیز می‌تواند همین کتاب باشد. 
آغاز:   حمدی چون اعداد بیوت اضلاع مربعات بی‌حد و انتها واحد قیّومی را ... این کمترین بندگان علی عمران غیاث‌الدین علی بن علی امیران الحسینی الاصفهانی، بعضی از صدیقان جانی و شفیعان اعیانی... 
انجام:   و افکار معاندان محجوب بماند، چه بکرات این سخن مستور زنا محرم جمالش دور بهتر، به چشم ناکسان رویش نبینند، به جز دانا دلی مویش ببیند. تمت النسخة بعون الله تعالی. 
منابع دیگر:   ذریعه، 110/22 «مقصد الاشیاء ... »؛ اعلام، 1499/2: علی اصفهانی؛ طبقات، 105/9: غیاث‌الدین علی؛ فهرستواره، 2745/4 «مقصد الاقصی» همین نسخه، همانجا، 3136: نمایه، همانجا، 3047 «مطلوب‌نامه» نسخۀ آصفیه که می‌تواند همین کتاب باشد. 
(1)2004،   نسخ تحریری، بی‌نام و بی‌تاریخ (ص 1-52). 
شمث‍ 252229
 

خرید فایل اسکن

اشتراک گذاری:

مشخصات

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: