مسالک و ممالک؛ غرایب و عجایب

مسالک و ممالک؛ غرایب و عجایب مشاهده نسخه

در حال حاضر تنها صفحات ابتدا و انتهای نسخه قابل نمایش است.

ناشناخته. آغاز و انجام افتاده. در آن از «بدایة النهایة»ابن کثیر (701-774ق/1-1302-2-1373م) و بسیاری دیگر از پیشینیان نام برده است، از اولجایتو محمد خدابنده (703-716ق) تا میر علیشیر (844-906ق) یاد کرده است. و از کتاب‌های «صور الاقالیم»، «عجایب المخلوقات» بی‌نام نگارندگان و «تحفة الغرایب» استرآبادی و «طبایع الحیوان» بی‌نام نگارنده نقل کرده است. 
آغاز می‌شود با آفرینش عرش، جانوران عجیب، ذکر بحار عظیمه، ذکر عیون و آبار، جزایر، کوه‌ها بر سبیل جمال، ذکر مساحت الارض و معموراتها، ذکر ارباع الارض، اقالیم سبعه، نیشابور، گفتار در بیان احوال شیخ الرئیس ابوعلی (ص 237-263)، ذکر یأجوج و مأجوج، ذکر بعضی از عجایب دیار خطا (ص 287). در اینجا به نقل از تواریخ می‌نویسد: شاهرخ در 822ق جمعی را به رسالت به خطا می‌فرستد، و از آن میان خواجه غیاث‌الدین نقاش هم بود، و به این خواجه دستور می‌دهد که گزارش دیدنی‌های خود را به گونۀ «روزنامه» بنویسد، خواجه چنین می‌کند، و من اینجا از آن «روزنامه» نقل می‌کنم. 
2079،   نستعلیق خوش، بی‌نام و تاریخ، سدۀ 11ق. آغاز افتاده: و دعاگو و ثناخوان به منازل خود مراجعت نموده و در این خانقاه معارف پناه پیوسه خان سالار بزم نوالش (11 سطر بعد) و کان عرشه علی الماء مفید این معنی است که ... انجام: در اطراف جهان خصوصاً ملک خراسان از مدارس و خوانق و مساجد و دارالشفا و اربطه و غیرها ساخته [میر علیشیر] و پرداخته، هرگز هیچ پادشاه با شوکت صاحب حشمت. 
یادداشت دربارۀ رویدادی در محلۀ «سر جمع» یزد در 1235. نشان مهر گرد درشت تاج‌دار «هو الواقف. وقف کتابخانۀ مرحوم آقای حاج محمد خان اعلی الله مقامه» (ص 1، 418). 
418 ص، 12 س، 7/5×15/5، 21×30 سم‍ ، فتو.     شمث‍ 252304

خرید فایل اسکن

اشتراک گذاری:

مشخصات

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: