القضاء و القدر؛ رسالة فی احکام القضاء و القدر

القضاء و القدر؛ رسالة فی احکام القضاء و القدر مشاهده نسخه

در حال حاضر تنها صفحات ابتدا و انتهای نسخه قابل نمایش است.

از ابومحمد، علی بن عنایت‌الله بایزید ثانی بسطامی. در دیباچه نام کتاب و تاریخ نگارش نیامده است. نسخۀ 6042 ملک، نگاشتۀ 14 ج 2/1011ق/1602م است. و به نوشتۀ «ذریعه» وی همروزگار شیخ بهایی بوده و کتاب را به نام سید امیر مظفر از بزرگان روزگار خود ساخته است.
در دیباچه می‌گوید آن را بر پایۀ 3 مسأله نهادم. نسخۀ در دست سربندهایش نانویس مانده است. در آن از آراء معتزلیان و اشعریان و دیگر پیشگامان این اندیشه‌ها در اسلام سخن رفته است.
در دیباچه نام نگارنده «ابو محمدعلی بن عنایت‌الله مشهور به بایزید بسطامی» آمده است.
در «ذریعه 144/17» از «قضا و قدر» فارسی از ابومحمد بسطامی شاگرد علی بن عبدالعالی کرکی (د 940ق) در 3 «مسأله» نشانی آمده است، که می‌تواند یکی ترجمۀ دیگری باشد.
آغاز:   الحمدلله الذی اوضه البینات و الهدی، و الزم الحجة البالغة علی سایر الوری... یقول العبد... ابو محمد عنایت‌الله الشهیر ببایزید البسطامی ان مسءلة القضاء و القدر لما کان من غوامض العلوم ... حررت هذه الرسالة فی احکام القضاء و القدر ما یلیق ان ینسب منها الی اخالق...
انجام:   و التجنب عن اعتقاد المذاهب الزایفة. تمت هذه الرسالة بعون الله الملک الوهاب و الحمدلله اولاً و آخراً و الصلوة علی سید ساداتنا و شفعائنا محمد و آله ظاهراً و باطناً. تمت.
منابع دیگر:   ذریعه، 17/ 149 «رسالة فی القضاء و القدر»؛ اعلام، 293/1: بایزید البسطامی؛ طبقات، 76/11؛ دانشگاه،318/3؛ مجلس، 64/5؛ ملک، 571/1.
(2)1978،   تحریری شکستۀ پخته، عبدالعلی بن کریم، 13 محرم 1301ق در کرمان (ص 32-181).     شمث‍ 252203

 

خرید فایل اسکن

اشتراک گذاری:

مشخصات

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: