زبدة قوانین العلاج

زبدة قوانین العلاج مشاهده نسخه

در حال حاضر تنها صفحات ابتدا و انتهای نسخه قابل نمایش است.

از غیاث‌الدین محمد سبزواری مجلدی، معروف به غیاث طبیب (متطبب).
همان (ج 1/ 128).
در نسخۀ در دست که کهن و نزدیک روزگار نگارنده است، نام کتاب در خاتمه بگونۀ بالا و تاریخ نگارش اواسط ع 871/1ق (1466م)، آمده است. پس آنچه نفیسی (274/1) نوشته که نخست «قوانین العلاج» را در ع 871/1 ق نگاشته سپس آن را به نام «زبدة قوانین العلاج» گزیده است درست نیست، و نیز آنچه صفا (109/4) نقل کرده درست نیست: صفا این کتاب را به دو نام «قوانین العلاج» یا «شفاءالعلاج» یاد کرده و می‌افزاید: پسر غیاث متطبب، محمد از کتاب پدرش خلاصه‌ای به نام «زبدة قوانین العلاج» ساخته است.
آغاز:   الحمدلله الذی خلق الانسان و جعله اشرف موالید الارکان... اما بعد، چون اشارت شریفه و التماس بعضی اعزه و اخوان.
انجام:   تسمیه‌اش زبدة قوانین العلاج مناسب نمود بس جون اعزه و اصدقا به عز ملاحظه و عین الرضا معزز و منور کردانند و معمول را مطابق مأمول یابند. فمن الله العصمة و التوفیق... پوشیدن دریغ نفرمایند. والسلام علی من اتبع الهدی.
(1)2138،   نستعلیق کهن، سدۀ 9ق. بسیار جاها املای «گ‍‌‌‌‌  » ک‍ و «چ» ج و «د» ذ آمده است. آغاز و انجام برابر نمونه (گ 1 پ ـ 40 ر). پس از خطبه نمایۀ کتاب بسیار نزدیک به نسخه (1)283 سلطانی آورده شده، نام کتاب «زبدة قوانین العلاج» و نگارنده به همانگونه: «محمد بن علاءالدین بن هدایت‌الله السبزواری، المدعو بغیاث المتطبب» و تاریخ «اواسط ربیع‌الاول سنة احدی و سبعین و ثمانمأیه» آمده است، سربندها مشکی و سرخ، رکاب در زیر رویه‌ها.     شمث‍ 252363

 

خرید فایل اسکن

اشتراک گذاری:

مشخصات

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: