جهان نما مشاهده نسخه

در حال حاضر تنها صفحات ابتدا و انتهای نسخه قابل نمایش است.

از ناشناس که شاید نامش در دیباچه و یا انجامه بوده که هیچیک را نسخۀ در دست ندارد. دربارۀ کرویت زمین و کرات دیگر گوید: اگرچه این مقام وسعت بیان ادلۀ اقوال این 3 مذهب را ندارد لکن به جهت این‌که کتاب مستطاب جهان‌نما به اسم خود مسمی باشد به اجمال این 3 فرقه ایراد گردد (ص 15). 
در نامۀ پیوست که رو به سوی یکی از مشایخ است، آمده است: این کتاب را یافته دادم به جناب میرزا آقا اهری که مرد بسیار فاضل و منجم و مهندسی است ترجمه کردند. 
جغرافیای فلکی و بخشی ست از کتاب بزرگتر. و آغاز می‌شود با «امر رابع» در بیان استدارت عالم اجسام و کرویت زمین. واپسین سربند «امر تاسع» در اقسام (اقالیم) کرۀ ارض است. هر چند کرویت زمین را بدیهی می‌داند ولی به تفصیل اندیشۀ فرزانگان را در این باره می‌آورد. 
آغاز:   امر رابع در بیان استدارت عالم اجسام و کرویت زمین است، تمهید قطع نظر از دلایلی که به جهت اثبات کرویت عناصر و افلاک ذکر کرده‌اند لازم است که امر مزبور را مسلم دانند زیرا... 
1782،   نستعلیق شکستۀ خوش، سدۀ 13ق. آغاز: امر رابع ... انجام: و گاه به ظن و تخمین اطوال و عرض بلاد را تتبع و استقرا کرده‌اند. عرض و طول بلد به ربع و اسطرلاب و اوقات خسوف و کسوف معلوم شود. 
با نامه‌ای به پیوست که مترجم را میرزا آقا اهری یاد می‌کند. 
68+1 ص، 15 س، 12×20، 21×30 سم‍ ، فتو.     شمث‍ 252007
 
 

خرید فایل اسکن

اشتراک گذاری:

مشخصات

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: