عروض سیفی؛ میزان الاشعار؛ عروض

عروض سیفی؛ میزان الاشعار؛ عروض مشاهده نسخه

در حال حاضر تنها صفحات ابتدا و انتهای نسخه قابل نمایش است.

از سیفی بخارایی، از سرایندگان روزگار میرعلیشیر نوایی جغتایی (844-906ق). 
در دیباچه و در پایان و ضمن سروده‌ها، تنها تخلص خود «سیفی» را آورده است. تاریخ نگارش 896/ فیضها/ 91-1490م در پایان آورده شده است: «سیفی» چه رساله نوشتی دلکش... بنویس که هست «فیضها» تاریخش. با سربندهای «فصل»، بی‌شماره: فصل در تعریف شعر و بیان شاعر، در بیان حاجت به علم عروض، در بیان موزون و ناموزون و تقطیع، حروفی 
که ملفوظ‌اند و نه مکتوب، در بیان الف و واو و ها و یا، در بیان نون ساکن، در بیان اجزای میزان بیت، وجه تسمیۀ بیت و اجزای آن، در بیان عدد بحور/ و وجه تسمیۀ مصراع، رکن سالم و غیرسالم، در بیان بحور به تفصیل، در بیان فک بعضی از بحور... 
همراه با «دوایر عروضی» و شکل‌های توضیحی. 
آغاز:   الحمد لله الذی جعل علم العروض میزان الاشعار، و الصلاة... اما بعد، بدانکه باعث بر این تألیف آن بود که گاهی که با اصحاب کتب عروض مباحثه کرده می‌شد، در هر دقیقه نکته‌ای می‌طلبند. 
انجام:   که این مصراع را چنین تقطیع می‌توان کرد: که العاشق «مفعول» خفی هوا «مفاعیل» کساهنا «مفاعیلن» هر «فع». والحمد لله علی الاتمام.
منابع دیگر:   مشترک، 13/2692 به نام بالا (33 نسخه)، همانجا، 2980 «عروض» سیفی برای منابع و نسخه بیشتر؛ گنج‌بخش، 3/1231 به 3 نام بالا (5 نسخه)؛ اختر راهی، ترجمه‌ها، 412 به 3 نام بالا برای ترجمۀ اردویی آن از خوش محمد به نام «تشریح العروض»؛ خیامپور، 1/382 سیفی بخارایی؛ نسخه‌ها، 3/2162 به سه نام بالا؛ ذریعه، 9/486 «دیوان»، همانجا، 15/254 بی‌نام نگارنده، 258 نام یکم؛ استوری، گرامر، 186 نام یکم؛ مشار، 3/3509 نام سوم، یازده چاپ؛ مشار، مؤلفین، 3/385؛ اندیاآفیس، چاپی، 50، شش چاپ را دارد؛ نفیسی، 1/193 نام کارهایش: 1. رساله در معما، 2. رساله در عروض، 3. دیوان در اصطلاحات اهل صنایع و حرف، 4. شرح معمیات میرحسین معمایی، 5. دیوان قصاید و غزلیات.

 

خرید فایل اسکن

اشتراک گذاری:

مشخصات

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: