صفحه اصلی / مقالات / دانشنامه تهران بزرگ / یونجه زار، قله /

فهرست مطالب

یونجه زار، قله


نویسنده (ها) :
آخرین بروز رسانی : شنبه 29 آبان 1400 تاریخچه مقاله

یونجه‌زار، قله \ qolle-ye yonjezār \ ، قله‌ای واقع در بخش میانی خط‌الرأس ملک‌چشمه به کاسونک. 
این قله با ارتفاع 498‘ 3 متر از سطح دریا، در °51 و ´43 و ´´45 طول شرقی، و °35 و ´58 و ´´50 عرض شمالی جای دارد و از شمال به گردنۀ یونزا (یونجه‌زار) و سپس به دره و مسیل رودخانۀ لار بزرگ، از جنوب به درۀ ملک‌چشمه، از شرق به قلۀ ملک‌چشمه، و از غرب به قلۀ کاسونک منتهی می‌شود. 
این قله که از قله‌های فرعی به شمار می‌آید، در بخشهایی از ناحیۀ شمالی و جنوبی خود شیبهای تندی دارد که به سختی می‌توان از آن گذر کرد؛ اما این شیبها صخره‌ای و سنگی نیستند. بیشتر کوهنوردان و گردشگرانی که در مسیر پیاده‌روی از روستای گرمابدر به سمت دشت لار حرکت می‌کنند با رسیدن به گردنه، این قله را در قسمت جنوب شرقی خود می‌بینند. برای رسیدن به این قله می‌توان راه موجود در انتهای مسیر جادۀ خاکی گرمابدر به دشت لار را پیمود و پس از رسیدن به گردنۀ یونزا تغییر جهت داد و به سمت جنوب و سپس به سمت شرق رفت تا به قله رسید. 
با ایستادن بر روی این قله می‌توان منظره‌ای از دشت و رودخانۀ لار بزرگ را دید. قله‌های سینه‌خاص، بنورده، سودر و خاتون‌بارگاه در ناحیۀ شمالی و قله‌های مرق‌سر، کافره و کمی دورتر آتش‌کوه‌ریزان در ناحیۀ جنوبی به راحتی قابل مشاهده‌اند. 

مجید یاسینی

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: