صفحه اصلی / مقالات / دانشنامه تهران بزرگ / یورد، چشمه /

فهرست مطالب

یورد، چشمه


نویسنده (ها) :
آخرین بروز رسانی : چهارشنبه 4 تیر 1399 تاریخچه مقاله

یورد، چشمه \ češme-ye yūrd \ ، یا چشمۀ یورت، چشمه‌ای واقع در شمال درۀ دارآباد، زیر گردنۀ تلهرز. 
برای رسیدن به چشمۀ یورد، باید از انتهای محلۀ دارآباد به موازات کوچۀ بیمارستان مسیح دانشوری و از کنار دیوار آن پیش رفت و راه پاکوب مشخصی را در زمینی بایر که به کهنه‌دارآباد می‌رسد، در پیش گرفت. در آنجا از یک دامنۀ پرشیب که حدود 7 متر بلندی دارد، بالا رفت و دیوار بیمارستان را دور زد؛ آن‌گاه می‌باید حدود 20 دقیقه راه پاکوب مشخصی را به سمت شرق پیمود تا بتوان به جایی مناسب برای بالارفتن از شیب تند تپۀ اول رسید. 
پس از یک ساعت پیمودن راه، در کمرکش یال کوه به گوسفندسرایی می‌رسیم. در اینجا شیب سنگین‌تری آغاز می‌شود و مسیرْ زیگزاگهای متعددی دارد. صعود از آن حدود یک ساعت طول می‌کشد تا بتوان به میانۀ یالِ رو به سمت شمال رسید و این آخرین مرحلۀ سینه‌کش تند کوه است. از این محل تا رسیدن به مکانی مناسب برای استراحت حدود 30 دقیقه زمان لازم است. از اینجا به بعد مسیر به سمت راست منحرف می‌شود تا سرانجام بعد از حدود 30 تا 40 دقیقه کوه‌پیمایی سبک در منتهاالیه سمت شمال، سرچشمۀ یورد (یورت) نمایان می‌شود. 
این چشمه در سراشیبی تندی قرار گرفته است، اما برای شب‌مانی و یا استراحت نیمروز و نوشیدن آب، سطحی هموار دارد. از چشمۀ یورد که چشمۀ نسبتاً پرآبی است، می‌توان با در پیش گرفتن یال پر شیب سمت شمال به شمال غربی تغییر جهت داد تا بعد از یک‌ونیم تا دو ساعت کوه‌پیمایی سخت به قلۀ دارآباد رسید. 

سیما صفری
 

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: