صفحه اصلی / مقالات / دانشنامه تهران بزرگ / آبنیک، آبشار /

فهرست مطالب

آبنیک، آبشار


نویسنده (ها) :
آخرین بروز رسانی : پنج شنبه 14 آذر 1398 تاریخچه مقاله

آبنیک، آبشار \ āb-šār-e āb-nīk\ ، آبشاری واقع در انتهای درۀ روستای آبنیک، در منطقۀ رودبار قصران. این آبشار در حدود 12کیلومتری شمال شرقی فشم در انتهای دره و تنگۀ کوهستانی و سردسیر آبنیک واقع شده است. محلی که آبشار در آن جریان دارد، حدود 431‘2 متر بالاتر از سطح دریا ست و خود این آبشار نیز حدود 20 متر ارتفاع دارد. این آبشار در حد فاصل دو یال صخره‌ای منتهی به قلۀ خرسنگ از سمت شرق، و یال پرشیب سنگلاخی قلۀ آبنیک (اوئک) قرار دارد. 
مهم‌ترین کوههای این محل جانستون و یونزا هستند. موقعیت کوهستانی روستای آبنیک و نیز وجود قله‌های خرسنگ و خرسنگ شمالی و ورزآب جلوه‌ای خاص به درۀ آبنیک داده است. آب رودخانۀ آبنیک از ارتفاعات مسیر جانستون مثل خرسنگ شمالی، میانی و جنوبی، در مرز رودبار قصران و لواسان تأمین می‌شود. برفاب همۀ این کوهها به داخل دشت جانستون می‌ریزد و به سوی آبشار آبنیک روانه می‌شود. 
رسیدن به این آبشار از چند راه امکان‌پذیر است؛ از جمله از طریق محل آبشار تلخاب در تنگۀ لالون در مسیر جنوبی قلۀ وزوا، کوه سیانیر و کوه جانستون. آبشار آبنیک در زمستانها یخ می‌بندد و بـرای تمرین یخ‌نوردی از آن استفاده می‌شود. تنگۀ آبنیک محل شروع صعود کوهنوردان به قله‌های خرسنگ و خلنو و جانستون است. در فصل بهـار دامنۀ کوههای این محل و اطراف آبشـار مملو از قارچهای خوراکی و گیاهانی مثل والک، سیرک و ترۀ کوهی است.

سیما صفری

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: